Sonunda Kur'an korku unsuru oldu

Dini kitapların tutuklama nedeni yapılması sonunda İslam'ın kutsal kitabını da korku unsuru haline getirdi.
Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi'nde denize atılmış çok sayıda Kuran-ı Kerim ile dini içerikli kitaplar bulundu. Denizden toplanan kitaplar Çorlu Müftülüğü tarafından alındı. Bu uygulamalar Cumhuriyet’in ilk yıllarında tek parti döneminde görülüyordu. İnsanlar dini kitapları tezeklerin arasında ya da samanlıkta saklıyor, saklayamayanlar şehir dışlarına bırakıp kaçıyorlardı. AKP’nin “29 yayınevinin kitaplarını terör örgütü üyesi olma delili” sayıp yüzlerce insanı tutuklamasından sonra binlerce kitap çöplere atılmış ya da yakılmıştı.

NAMAZI BIRAKTILAR
Eski İslamcı Levent Gültekin ise, kamuda çok sayıda kişinin kendilerine “cemaatçi” derler diye namaz kılmayı bıraktıklarını açıklamış ve Erdoğan’ın siyasi hayatının sonunda Müslümanların korkusu haline geldiğini söylemişti.


KURAN’LARI BIRAKIP KAÇTILAR
Çorlu İlçesi'nin Marmara Denizi kıyısında bulunan Yenice sahilinde yürüyüş yapan vatandaşlar torbalar halinde denize atılmış çok sayıda dini içerikli kitapları görünce, durumu Çorlu Müftülüğü'ne bildirdi. Müftülük çalışanları hemen sahile giderek denize atılan kitapları sudan çıkarttı. Kuran-Kerim ile dini içerikli yayınların da olduğu kitaplar toplanarak torbalara konuldu.
Olay yerine gelen Çorlu Müftüsü Adem Gülmek, "Müftülüğümüze vatandaşlarımız tarafından telefon ihbarı neticesinde geldik. Burada bir kısım dini yayınların denize atılmış olduğunu gördük. Bunların içerisinde Peygamber efendimizin hayatını anlatan kitaplar ve çeşitli dini yayınlar mevcuttu. Bu kapsamda kitapları müftülük olarak atılan yerlerden aldık. Bir kısmı ıslanmış, bir kısmını kurutarak kütüphanemizde okuyucularımızla buluşturmayı düşünüyoruz" dedi.

Yetkililer kitapların denize kimler tarafından atıldığını belirlemek için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ