Sarraf'ın itirafları hakkında soruşturma açılması KHK'yla zorlaştırılmış

Hükümetin, Rıza Sarraf’ın ABD’de İran’a yönelik yaptırımların delinmesiyle ilgili görülen davada yaptığı itiraflar hakkında Türkiye’de yeni soruşturma açılmasını KHK çıkararak zorlaştırdığı anlaşıldı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rıza Sarraf’ın itirafları doğrultusunda Türkiye’de yeni soruşturma açılması gerektiğini söylüyor. Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da bu yönde açıklamaları olmuştu.Ancak hükümetin tamamlanmış soruşturmaların yeninden açılmasına ilişkin yasal prosedürü, 6 Ocak 2017’de çıkardığı kanun hükmünde kararname (KHK) ile zorlaştırdığı anlaşıldı.

Cumhuriyet’ten Sinan tartanoğlu’nun haberine göre, Ceza Muhakemesi Yasası’nda sözkonusu KHK öncesinde “Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildikten sonra yeni delil meydana çıkmadıkça, aynı fiilden dolayı kamu davası açılamaz” hükmü yer alıyordu.

6 Ocak’ta çıkarılan 680 sayılı KHK bu hükmü şöyle düzenledi: “Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildikten sonra kamu davasının açılması için yeterli şüphe oluştaracak yeni delil elde edilmedikçe ve bu hususta sulh ceza Hâkimliğince bir karar karar verilmedikçe, aynı fiilden dolayı kamu davası açılamaz.”


Böylece yasa, yeni soruşturmayı kuruluşları hükümetin yargıya etki etmesi bakımından tartışma konusu olan sulh ceza hakimliklerinin onayına bağlamış oluyor. Sulh ceza hakimlikleri, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması sonrası 2014’te kurulmuş ve aldıkları kararlarla bu iddiaların davaya dönüşmemesinde kilit rol oynamışlardı.

Zamanlama da dikkat çekici

KHK’nın çıkarılma tarihinin, ABD’de 23 Ocak’ta başlaması planlanan Rıza Sarraf davasının olası jürili duruşmalarının öncesine gelmesi de dikkat çekici. Sarraf davası alınan sürpriz bir kararla ekim ayına bırakılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ