Özelleştirme İdaresi “Pancar şekerini bitiren kurum olacak”

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Özelleştirme İdaresi’nin şeker sektörünü sabote eden icraatlarıyla ülkede pancar şekerini bitiren kurum olarak tescilleneceğini belirtti.
Şeker fabrikalarının dünyadaki uygulamalarından farklı olarak yanlış bir özelleştirme modeliyle satılmasında ısrar edildiğini dile getiren Gök, satılan fabrikalarla ilgili belirsizliklerin de devam ettiğini vurguladı.Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın şeker fabrikalarına yönelik duyarsızlığını sert bir dille eleştirdi.


Özelleştirme sonrasında şeker fabrikalarında sancılı bir dönem başladığına dikkat çeken Gök, “2018-2019 pancar alım kampanyaları öncesi sektörü sıkıntılı günler bekliyor. Uzaktan yönetim modelinin, fabrikaların bir kısmını devredemezken bazılarını ise yeni kampanya dönemine günler kala devretmesi ‘Türkiye, pancar şekerini üretmeye devam edecek mi?’ sorusunu akıllara getiriyor” dedi.  

Gök, şunları kaydetti:

“2018’de başlayan son özelleştirme girişiminde ihale süreçleri tamamlanmış, geride bıraktığımız Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde özelleştirilen şeker fabrikalarının bir kısmı kampanya döneminin hemen öncesinde devredilmiş, diğer kısmının ise yeni kampanya döneminin başlamasına günler kala hâlâ devri belirsizlik içerisinde olup kampanya dönemi hazırlıklarına dahi girişilmemiştir.”

“ONULMAZ YARALAR AÇACAK”

“Türkşeker ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın hammaddeyi garanti altına almayan, çiftçiyi bu mekanizmanın dışında bırakan, çok kapsamlı ve ağır sanayi yapısının teknik tecrübesine sahip çalışanları diyalog dışı bırakan yaklaşımıyla devri gerçekleşmeyen şeker fabrikalarının kampanya dönemine başlamaları ve üretimlerini sürdürmeleri inkıtaya uğrayacak, sektörde geri dönüşü mümkün olmayan yaralar açacaktır.

Şeker maliyeti artışından 4/B’ye geçiş ve emekliliği hak etmiş olanların emekli edilmesi ile deneyimli çalışan portföyünün yitirilmesine değin sektör olumsuzluklar silsilesinin içine hapsolacaktır. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, şeker sektörünü sabote eden bu icraatlarıyla ülkemizde pancar şekerini bitiren kurum olarak tescillenecektir.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ