Muharrem ayında Alevilerin "12" ritüeli

12 gün oruç... 12 yıl... 12 kazan...
Dersim'de Muharrem oruçlarının sona ermesiyle aşureler pişirilmeye başlandı.

Aşure pişirmenin yanı sıra Aleviler tarafından yüz yıllardır devam ettirilen 12 kazan kaynatma ritüeli bu yıl da tekrarlandı. Alevi inancına göre, 12 yıl boyunca 12 gün oruç tutanlar, 12 kurban keserek 12 kazan kaynatıyor.

Dersim merkezde yaşayan Zeynep Ağun da bu ritüeli yerine getirdi. 


12 yıl boyunca 12 gün oruç tutan Zeynep Ağun, oruçların sona ermesiyle aşurenin yanı sıra kurban keserek, 12 kazan kaynattı. 

Zeynep Ağun, “15 yıldır, 12 gün boyunca oruç tutuyorum. 12 gün boyunca banyo yapmadım, su içmedim. Su içmemek zor ama mecbur bunu yerine getiriyorum. Oruç sonunda 12 imamların yolunda 12 kazan kurduk. Bu inancı yerine getirmek zor, bu oruç süresince banyo yapmadım, aç kaldım, susuz kaldım” dedi.

Eşinin yıllardan beri inancını aksatmadan yerine getirdiğini dile getiren Hıdır Ağun, “Eşim 15 yıldan beri oruç tutuyor. Ben her ne kadar oruç tutmasam da kendisine destek oldum. Kendisine yapılması gereken her türlü hizmeti yaptım” diye konuştu.

Muharrem orucunun gereklerini yerine getirmenin Alevilik için önemli olduğuna dikkat çeken Kureyşan Ocağı’ndan Daimi Boz ise şunları söyledi:

“Ablamızın 12 imamlar için yaptığı hayır kabul olsun. Bizim itikadımızda bu yapılan önemlidir. Bu yolu sürmek, 12 imamlar yolunu, Ali'nin yolu ve Muhammed’in yolunu sürmek farklıdır. Biz, 12 imam oruçlarını bu yüzden tutarız; kafirlerin zamanında, Yezid'in zamanında milletimiz katliama uğramış. Bu katliam yüzünden biz de onların yasını bağlıyoruz. Ancak bu yolu sürmek ve  gereklerini yerine getirmek çok ağır.”

 Hazırlanan aşure ve yemeklerin başında Alevi Dedesi tarafından dua okunmasının ardından aşure ve yemekler, davetlilere ikram edildi. 

Ritüelin Alevi inancında geleneksel hale geldiğini belirterek Alevi Dedesi Kadir Bulut, şunları anlattı:

 “12 imam orucu, 12 gün boyunca tutulur. Ve bunun kendi için de inançsal bazı kuralları vardır. Bugünlerde et yenilmez, su içilmez, eğlence yapılmaz, zevki eğlenceye dair herhangi etkinliklerden uzak durulur. 12 gün buyunca oruç tutanlar 12 günün sonunda aşureler yaparlar ve aşurelerle birlikte oruçlarını açarlar.

 12 gün ve 12 yıl boyunca art arda tam oruç tutan kişiler ise 12 kazan kurarlar. 12 kazan hem 12 imam adına tutulur, hem de Alevi inancında kendi inançsal figürü içinde 12 rakamının ciddi anlamda derinsel manaları vardır. Ama 12 imama atfedilerek tutulan ve hizmeti yapılan bir inançsal figür olarak karşımıza çıkıyor. Bizim inancımızda da çok önemli bir yere sahiptir bu oruç.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ