‘Müftülere nikah yetkisi: İsteseniz de istemeseniz de geçecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, müftülere nikah yetkisi veren düzenlemenin Meclis’ten geçeceğini söyledi.
İçişleri komisyonunda kabul edilen tasarıya göre il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına eklenecek.

Tasarının imamlara da nikah kıyma yetkisi verilebilecek şekilde genişletildiği belirtilmişti. AKP sözcüsü Mahir Ünal, tasarının geri çekilmeyeceğini söylemişti.

Erdoğan, AKP’nin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu.


‘İsteseniz de istemeseniz de Meclis’ten geçecek’

Tasarıya karşı çıkanlara “Bunlar milleti tanımadıkları gibi kanun da bilmiyorlar” diyerek seslenen cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: “Bizim vatandaşlarımızın kahir ekseriyeti, resmi nikah kıydığı zaman onunla yetinmiyor, hocaya gidiyor, kayıt dışı bir nikah da orada kıyıyor. Bu gerçekleri göz önüne almak lazım. ‘Laikliğe aykırı’ diyor. Batıda kilise bu işi yapıyor. Onları da örnek gösterirken bunu kendime zul addediyorum. İsteseniz de istemeseniz de bu Meclis’ten geçecek. Senin memurlarının lafını o Anadolu’daki kız dinlemez ama bir hocaefendinin lafını Anadolu’daki kız da erkek de dinler. Burada illa filanca caminin imamına, müftüye git diye bir şey yok. İstersen bekle belediyeyi, belediye ne zaman tarih verirse o zaman kıydırırsın.”

Nikahı kıyacak kişinin ‘din görevlisi’ olması sebebiyle düzenlemeden rahatsızlık duyulduğunu savunan Erdoğan, “Nikahı müftü değil de, tapu müdürü, orman müdürü kıyacak olsa bunların hiçbirinin itirazı olmaz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ