Marketlerde ücretsiz ince poşetlerin kullanımı iki kat arttı

Plastik poşetin ücretli hale geldiği 1 Ocak 2019’dan bu yana manav reyonlarında ücretsiz dağıtılan ince poşetlerin kullanımının yüzde 100’den fazla arttığı bildirildi.


Sözcü’den Barış Özkan’ın haberine göre, mevzuattaki eksik ve hatalara dikkat çeken Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, uygulamayla kalın poşetlerin kullanımının azalmasına rağmen, ince poşetlerde kullanımın arttığını vurguladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum uygulamanın ardından plastik poşet kullanımında yaklaşık yüzde 75 oranında azalma olduğunu söylemişti.


Eroğlu şöyle devam etti: “AB’de de ‘hafif alışveriş poşetlerinin azaltılması’ isimli benzer bir yönetmelik var. Amaç çok hafif olduğu için insanların büyük çoğunluğunun çöp olarak gördüğü ve sokağa bıraktıklarında uçuşarak çevre kirliliğine yol açan poşetlerin kullanımını azaltmak. Türkiye’de ise mevzuattaki eksiklik/hatadan dolayı kalın plastik poşetlerin kullanımı azaltılırken hafif poşetlerin kullanımı artırıldı. Plastik poşet üreticilerimiz, yılbaşından bu yana manav reyonlarında ücretsiz dağıtılan ince poşetlerin satışlarında yüzde 100’den fazla bir satış olduğunu belirtiyorlar. Bu çok ciddi bir rakamdır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ