Kabataş’a ‘beton martı’ projesinin kara bölümü inşaatı durdu

‘Martı Projesi’ olarak bilinen ‘Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi’nin inşaatı, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan kara bölümüne henüz izin çıkmadığı için durdu.
Proje alanında yaklaşık bir aydır tek bir çivi bile çakılmadığı belirtildi. Havadan görüntülenen ve işçilerin olmadığı şantiye alanında şu anda sessizlik hakim.

Büyükşehir belediyesi (İBB) yetkililerinden edinilen bilgiye göre ise çalışmaların deniz tarafında tamamlandı, kara tarafında ise kurul onayı bekleniyor. İnşaatın bu yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

Bölgede şu anda sadece Kabataş-Mahmutbey metro hattıyla ilgili çalışma var.


İnşaat ne durumda?

Proje kapsamında denize çakılan kazıklarla, yaklaşık 650 metre boyunca 20 metre eninde bir alan İstanbul Boğazı’ndan alınarak kara haline getirilmişti. Denize doğru uzanan iskelelerin betonarme bölümleri bitti, projenin 2018 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığı açıklanmıştı.

Alan, Fındıklı Molla Çelebi Camii’nin kuzey tarafından başlayıp Kabataş Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’ne bitişik balıkçı barınağını da içine alıyor.

Şu anda iskelelerin birinin betonarme bölümü tamamlanırken, diğer iskeleler de şekillendi. Proje tamamlandığında gemi kapasitesi sayısı 12’den 22’ye çıkacak. 90 bin metrekarelik alan yeniden düzenlenirken, 38 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak.Binaların boyu 7,5 metreyi geçmeyecek.

Yeraltına 40 turist otobüsü ve bin araç kapasiteli otopark yapılacak. Otomobillerin geçtiği yol yer altına alınacak.

Tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak. Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı, yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı ve Üsküdar-Kabataş yürüme tüneli de entegre edilecek.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ