İstanbul'da yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

İstanbul Soğanı adı verilen yeni bir endemik bitki türü keşfedildi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, "ülkenin sahip olduğu zengin biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için" çalışmalarını sürdürüyor.

CNN Türk'ün aktardığına göre bu çalışmalar çerçevesinde İstanbul’da yeni bir endemik bitki türü gün yüzüne çıkarılırken, keşfedilen bu tür aynı zamanda dünya literatürü için de bir ilk olma özelliği taşıyor.

LİTERATÜRE GEÇTİ


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yürüttüğü “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" (UBENİS) çalışmalarıyla Türkiye'nin zengin biyolojik çeşitliliğini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Bu çerçevede İstanbul'da yürütülen UBENİS çalışmaları sırasında saptanan İstanbul Soğanı'nın (Allium istanbulenese) ülke çapında yürütülen biyoçeşitlilik çalışmaları sırasında toplanan "Allium" cinsine ait örneklerin hiçbirine benzemediği tespit edildi. Bilimsel olarak tanımlanması da yapılan tür, böylece dünya literatürüne "Allium istanbulenese" olarak geçti.

İstanbul’un sahip olduğu endemik tür sayısı 54'e yükseldi

Allium türleri bakımından çok zengin olan Türkiye, bazı gruplar için de gen merkezi konumunda bulunuyor.

200 KADAR TÜRÜ YETİŞİYOR

Bilimsel adı Allium ile tanınan cins, geniş çapta kültürü yapılan yemeklik soğan, pırasa ve sarımsağın da içinde bulunduğu özel kokulu soğanlı bitkileri kapsıyor.

Türkiye’de bu cinsin 200 kadar türü tabii olarak, dağlarda, makiliklerde, kumullarda, orman açıklıklarında farklı kaya tipleri ve topraklarda yetişiyor.

Türkiye'de doğal olarak birçok türü yetişen bu cinsin yeni üyesi UBENİS İstanbul Projesini yürüten uzman akademisyenlerin ortak çalışmalarıyla bilim dünyasına tanıtıldı.

İstanbul Soğanı adı verilen bu tür ile İstanbul’un ev sahipliği yaptığı endemik türlerin sayısı ise 54'e yükseldi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ