İstanbul’da şehir içi göç başladı: Vatandaş güvenli semtlere taşınıyor

İstanbul’da meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin ardından yaşanan artçılar ve uzmanların daha büyük deprem beklentisi vatandaşı güvenli yerlere taşınmaya itti. Deprem sonrasında İstanbul’da semtler arasında taşınma hareketliliği arttı.


İstanbul’da meydana gelen 5.8 şiddetindeki deprem vatandaşı tedirgin etti. Depreme dayanıklı evlerde ikamet etmeyen ya da depremde en fazla etkilenecek semtlerde oturan çok sayıda vatandaş, daha güvenli buldukları semtlere taşınıyor. Vatandaşların taşınma hareketliliği rakamlara da yansıdı.

DEPREM SONRASI TAŞINMA TALEBİ ARTTI


Türkiye’nin hizmet alanında önemli online platformlarından armut.com, İstanbul’da meydana gelen deprem sonrası, taşınma verilerini inceledi. Armut verilerine göre depremden önceki hafta ile deprem haftası karşılaştırıldığında İstanbul içi taşınma taleplerinde yüzde 11’lik bir artış meydana geldi. Depremden önceki hafta toplamda 2094 adet olan İstanbul içi taşınma talepleri, deprem haftasında 2 bin 344’e ulaşarak önemli oranda artış gösterdi.

VATANDAŞ AVCILAR VE BAĞCILARDAN KAÇIYOR

Taşınma hareketliliğinin daha yoğun olarak Avrupa yakasında görüldüğünü verilerde, ilçesini değiştirmek isteyenlerin taleplerine bakıldığında artış görünen semtlerin başında Avcılar ve Bağcılar geliyor. Avcılar’dan diğer semtlere taşınma talepleri yüzde 31 artarken, Bağcılar’da bu oran yüzde 41 olarak ön plana çıkıyor. Küçükçekmece’de yüzde 17’lik bir artış görünürken Silivri’de bu oran yüzde 10 olarak kayıtlara geçti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ