İstanbul’da 1 mayıs gözaltı sayısı 84’e yükseldi

1 Mayıs kutlaması için yasaklanan Taksim’de yoğun güvenlik önlemi var. Meydana çıkmak isteyenler gözaltına alındı.
Meydana çıkan yollar sabah saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatılırken meydandaki anıtın çevresine de polis bariyerleri yerleştirildi. Çok sayıda polisin konuşlandırıldığı meydana gazeteciler alınmadı. Bölgede otellerine gitmek isteyen turistler de bavullarıyla yollara düştü.

İstiklal Caddesi de kapalı olduğundan herhangi bir yaya hareketliliği yok. Meydan çevresinde oluşturulan alanlarda kimlik kontrolü yapıldı.

Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydan’a slogan atarak yürüyen biri kadın dört kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar‘Yaşasın 1 Mayıs’ yazılı pankart taşıyordu.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre saat 17.45 itibariyle gözaltı sayısı 84 oldu.

Bu kişilerden 60’sı Beşiktaş’ta, 16’sı Beyoğlu’nda, altısı Maltepe’de ve ikisi de Şişli’de gözaltına alındı.

Maltepe’de gözaltına alınan altı kişiye ‘görevli memura mukavemet’ suçundan işlem yapılacağı öğrenildi.

DİSK’e bağlı iki sendika Taksim’de
Taksim Meydanı’na bazı sendikaların çıkarak anıta çelenk bırakmalarına izin verildi.

Hak-İş üyeleri, Gümüşsuyu Caddesi’nden meydana yürüdü. Grup üyeleri Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. İstiklal Marşı okuyup saygı duruşununda bulunan grup, açıklamanın ardından ayrıldı.
Hak-İş’in ardından Sağlık Hizmetleri Sendikası da aynı caddeden yürüyüşe geçti. Sendika üyeleri, ilk olarak Kazancı yokuşuna karanfil bıraktı. Grup daha sonra da Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.


Türk-İş üyesi bir grup da aynı güzergahtan meydana çıktı.

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (Hak-Sen) üyeleri de işçi haklarına dikkat çekmek için ayakları çıplak olarak meydana gitti.

Fatih’in Saraçhane semtinde de Taksim’e gitmeleri engellenen DİSK’e bağlı Nakliyat-İş ve Birleşik Metal-İş, Saraçhane Parkı’nda toplandı.

İstanbul’da ilk gözaltı haberi Beşiktaş’tan geldi.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi 15 kişi, bayraklarıyla Taksim’e yürümek istedi. Polisin müdahalesi sonucu 15 kişi gözaltına alındı.

HKP üyesi 20 kişilik başka bir grup da Taksim’e gitmek istedi. Yürüyüşe geçen gruba polis müdahale etti, 20 kişi daha gözaltına alındı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ