IŞİD'in zulmünden kaçarken eşini ve 3 çocuğunu kaybetti..

Suriye'de IŞİD zulmünden kaçarken mayının patlaması sonucunda Ahmet Mahmud Hemidi (32) eşini ve 3 çocuğunu kaybetti. Kendisi de kızı Neda (5) ile tekerlekli sandalyeye mahkum oldu.
Ahmet Mahmut Hemidi (32) Rakkalı ve dört çocuğu vardı. IŞİD'in 2014 yılında Rakka'da "hilafet" ilan etmesiyle birlikte doğduğu şehir onun için cehenneme döndü. IŞİD zulmünden kaçarken eşini ve üç çocuğunu kaybetti.

Artı Gerçek haber sitesinde Gamze Kaffar imzalı haberde; Ahmet Mahmut Hemidi eşi Vefaa Mehmed (27), Yezen (3), Neda (5), Mahmut (7) ve henüz üç aylık olan Mehmet Hemide isimli dört çocuğuyla birlikte Rakka şehri özgürleşmeden çok kısa bir süre önce ekim ayında Rakka'dan çıkmak istediler.  Rakka şehrinin etrafının IŞİD tarafından döşenmiş olan mayınlarla dolu olmasına rağmen savaşın ağırlaşması ve günden güne can güvenliklerinin azalmasından kaynaklı bütün tehlikeleri göze alarak IŞİD zulmünden kaçmak istediler.

Ahmet Mahmud Hemidi eşi ve dört çocuğunun kaçmak için çıktıkları ana caddede Ahmet Mahmut Hemidi mayına bastı.  Ahmet Mahmut Hemidi'nin eşi Vefaa Mehmed, henüz kundakta olan üç aylık bebeği Mehmed, Yezen (3) ve Mahmut (7) IŞİD zulmünden kaçmak için çıktıkları ana caddede patlayan mayın sonucunda hayatlarını kaybetti.


Ahmet Mahmut Hemidi ve Neda (5) isimli kızı ise patlayan mayın sonucunda her iki bacaklarını ve ailelerini kaybettiler. 21. yüzyılın en karanlık gücü olan IŞİD zulmünden kaçarken ailelerinden olan Ahmet Mahmut Hemidi ve 5 yaşındaki kızı Neda şuanda tekerlekli sandalyede ve Ayn İsa Mülteci Kampı'nda yaşam kavgası veriyor.

'ALLAH DIŞINDA KİMSE BİZE YARDIM ETMEDİ'

Ahmet Mahmut Hemidi IŞİD, Rakka şehrine girmeden önce dekorasyon ve boyama işinde çalışıyordu. Doğduğu şehir olan Rakka'nın onun için cehenneme dönüşeceğini hiçbir zaman tahmin edemezdi. Yine doğduğu şehirdeki IŞİD zulmünden kaçarken bütün ailesini kaybedeceğini de.

Kızı ile birlikte şuanda Ayn İsa Mülteci Kampı'nda kalan Ahmet Mahmut Hemidi mülteci olarak bulundukları kamptaki durumlarıyla ilgili olarak şunları söylüyor: Durumumuz burada hiç iyi değil. IŞİD kötü olan her şeyi bize yaptı. Allah dışında kimse bize yardım etmedi. IŞİD'den kaçan sivillerin birçoğu ya ben ve kızım gibi yaralandı ya da IŞİD tarafından öldürüldü.

NE YAŞANMIŞTI?

17 Ekim günü Suriye Demokratik Güçleri tarafından Rakka IŞİD'den tamamiyle alınmadan önce IŞİD birçok sivili Rakka şehir merkezinde esir aldı. Birçok esiri Suriye Demokratik Güçleri'ne karşı canlı kalkan olarak kullanmak istedi. IŞİD üyeleri Rakkalı sivilleri Rakka'dan çıkmamaları için çembere aldı ve ölümle tehdit etti.

Sivillerin IŞİD'in bulunduğu alanda kalmaları aynı zamanda ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun şehir merkezindeki IŞİD alanlarını bombalamaması anlamına geliyordu. IŞİD'in bir savaş taktiği olarak kullandığı sivillerin birçoğu ya yaralandı ya da hayatlarını kaybettiler.

Fırat’ın Gazabı Eylem Hamlesi Sözcüsü Cihan Şex Ehmed, Rakka şehri IŞİD'den tamamiyle alınmadan sadece beş gün önce Artı Gerçek'e verdiği bir röportajında, Rakka şehir merkezinde 5.000 sivilin olduğunu ve sivillerin can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirtmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ