Harp Akademileri davasında karar

Harp Akademileri’nde 15 Temmuz'a ilişkin davada, 35 kişi ağırlaştırılmış müebbet, 67 kişi de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığı’ndaki faaliyetleri ile dönemin akademi komutanı korgeneral Tahir Bekiroğlu’nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin, biri firari 126 sanığın yargılandığı davada, ‘anayasayı ihlal’ suçundan 35 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, 67 kişinin ise müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan 51’inci duruşmada, mahkeme başkanı Kemal Selçuk Yalçın 142 sayfalık kararı yaklaşık 2 saatte okudu.

Mahkeme heyeti, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’suçundan 35 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 67 kişiye ise müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.


Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklar arasında dönemin Kara Harp Akademisi komutanı tümgeneral Selim Mert ile diğer tümgeneraller Hasan Nevzat Taşdeler, Recep Yüksel ve eski pilot üsteğmen Kerime Yıldırım da yer alıyor.

Mahkeme heyeti, 23 sanığın ise ‘anayasayı ihlal’ suçundan beraatine karar verdi. Bu sanıklardan 10’u farklı suçlardan değişen oranlarda hapis cezasına mahkum edildi.

Duruşmada, firari sanık eski binbaşı Zafer Özleblebici’nin dosyasının ise ayrılmasına hükmedildi. 35 kişi ağırlaştırılmış müebbet, 67 kişi de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ