Güvenlik soruşturması verileri 2 yıl sonra silinecek

Güvenlik soruşturmaları hakkında yeni yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Buna göre, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlem tamamlandıktan iki yıl sonra silinecek.


AKP, 18 maddelik yeni ‘torba yasa’ teklifini, TBMM Başkanlığı’na sundu.Meclis Başkanlığı’na sunulan ‘torba yasa’ teklifi ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması öngörülüyor.

UYGULANIYOR AMA SINIRLARI HENÜZ BELİRLENİYOR


Meclis Başkanlığı’na sunulan ‘torba yasa’ teklifi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) güvenlik soruşturmalarını, ‘özel hayatın ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgili gerekli mekanizmalar olmadığı’ gerekçesiyle iptal etmesinin ardından, yeni sistemi belirliyor. Güvenlik soruşturmasını kimin yapacağı, hangi tür soruların sorulacağı, bilgilerin nasıl saklanacağı yasada belirleniyor.

İKİ YIL SONRA VERİLER SİLİNECEK

Bu çerçevede, güvenlik soruşturmalarını, ‘MİT, emniyet ve mahalli mülki idari amirlikleri’ olarak belirlendi. Bu birimler, veri güvenliğine ilişkin mevzuata göre önlemleri alacak. Elde edilen veriler, yalnızca amacına yönelik olarak işlenebilecek, aktarılabilecek. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlem tamamlandıktan iki yıl sonra silinecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ