Gülmen ve Özakça açlık grevinde 60 günü geride bıraktı

KHK ile işinden atılan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça açlık grevinde 60. günü geride bırakırken kendileri ile birlikte 60 kişi destek açlık grevindeydi
KHK ile işinden atılan akademisyen Nuriye Gülmen, öğretmen Semih Özakça, öğretmen Acun Karadağ, sosyolog Veli Saçılık, öğretmen Esra Özkan Özakça, öğretmen Mehmet Dersulu’nun sürdürdüğü eylemde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 9 Mart’tan beri açlık grevinde. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 60. güne girerken kendileri ile birlikte 60 kişi destek açlık grevindeydi.

Yüksel Caddesi’nde Gülmen ve Özakça’ya destek vermek isteyenler toplanmaya başladı. Bu sırada cadde, çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından ablukaya alındı. Polis, Gülmen ve Özakça’ya açıklama yapabilirsiniz fakat etkinlik yapmanıza şarkı söylemenize izin vermeyeceğiz tehdidinde bulundu. Polisin tehdidi boşa düşürüldü,  alanındakiler yasal haklarını kullandıklarını defalarca eylem alanında şarkı söylediklerini yine söyleyeceklerini belirttiler.

Polis provokasyonun ardından basın açıklaması ile destek açlık grevi yapıldı. Açıklamada destek açlık grevinde olan şair Ahmet Telli, Grup Yorum üyesi Selma Altın, kardeşinin toplu mezardan kemiklerini almak için 2011 yılında 66 gün ölüm orucu yapan Hüsnü Yıldız söz aldı.


Destek açlık grevi yapan Ankaralı aydınlar Ahmet Telli (Şair), Zerrin Taşpınar (Şair), Fatin Kanat (Sinemacı), Turgut Türksoy (Yazar), Mehmet Özer (Fotoğrafçı-Şair) şiirleri ile destek verdiler.

Selim Kalıç “Köroğlu” performansı sergiledi. Daha sonra davul ve gitar eşliğinde türküler ile direniş alanında büyük bir halay kuruldu. Sık sık “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Yaşasın açlık grevi direnişimiz” sloganları atıldı.

Düzce’de işi için direnen Mimar Alev Şahin Kıssadan Hisseler hikayesini okudu. Malatya’da direnen Erdoğan Canpolat, İstanbul Cevahir AVM önünde direnişte olan Nazife Onay da alandaydı.

İki saz, iki erbane, bir gitar, bir viyole eşliğinde mini bir Grup Yorum dinletisi yapıldı.

Yüksel Caddesi direnişçilerin her gün yaptığı açıklamayı ÇHD Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı yaptı. Açlık Grevinin iktidara ve kamuoyuna bir çağrı olduğunu, daha fazla duyarlılığın oluşması gerektiğini aktardı.

Kardeşinin kemiklerini toplu mezardan çıkarmak için Dersim’de çadır kurarak 66 gün ölüm orucu yapan Hüsnü Yıldız ile söyleşi yapıldı. Direniş deneyimlerini ve Yüksel direnişi hakkındaki düşüncelerini anlatan Yıldız açlık grevinin kazanacağına vurgu yaparak sözlerini bitirdi.

Sendika.Org
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ