‘Görevden alınan’ doktorun yerine, ‘görevden aldıran’ savcının eşi atandı

Görevden alınan Bakırköy Kadın Cezaevi doktoru Alp Çetiner’in yerine, Çetiner’in görevden alınmasına ilişkin soruşturmanın sorumlusu başsavcı vekilinin eşi atandı.
Bakırköy Kadın Cezaevi’nde kalan 29 siyasi kadın tutuklu, 1 Ağustos 2016’da, sohbet hakkı, kitap yasağı gibi uygulamalara karşı koğuşlarını ateşe vermişti.

O dönem Ömer Faruk Aydıner’in başsavcı vekili olduğu Bakırköy savcılığı, soruşturma başlatarak cezaevi doktoru Alp Çetiner’in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi gözaltına almıştı.

Adliyeye çıkarılan Alp Çetiner, ‘tutukluların ayaklanmasına iştirak etmek’, ‘FETÖ ve DHKP/C silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla tutuklanmıştı.


Mahkeme kararında, koğuşta çıkan yangın sırasında gardiyanlara pet şişe fırlatan mahkûmların Çetiner’e şişe fırlatmadığı iddiası ve gizli tanık beyanları da ‘delil’ olarak gösterilmişti.

33 yıllık doktor Çetiner ifadesinde hakkındaki suçlamaların iftira olduğunu, mahkumların yangından çıkan dumandan zehirlenebileceği düşüncesiyle koğuşlara bakmaya gittiğini söyledi. Çetiner daha sonra tahliye oldu ancak görevine dönemedi.

Başsavcı Vekili Ömer Faruk Aydıner 28 Temmuz’da Adalet Bakanlığı müsteşar yardımcısı oldu.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, Aydıner’in doktor eşi Nermin Aydıner’in bir ay önce Bakırköy Cezaevi’nde Çetiner’den boşalan koltuğa oturduğu ortaya çıktı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ