Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın lavabosunu milletvekillerinden şeritle ayırdılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a meclisteki lavaboda özel bir yer ayrıldığı ortaya çıktı.
'Neden bu ayrımcılığa müsaade ediyorsunuz?'

Konu mecliste gündeme geldi. Muhalefet vekilleri tepki gösterdi, illeri AKP'li milletvekili ise gösterilen tepkiye “Şimdi lavaboya tahammül edemiyorsunuz yani!” diyerek müdahale etti.
Birgün'den Sabahat Karakoyun'un haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Meclis’e geldiğinde gösterilen ‘özel önem’, ana binada milletvekillerinin kullandığı mescide kadar uzandı. Mescidin yanında abdest de alınan tuvaletlerdeki iki lavabonun önüne bant çekilip, Erdoğan için ‘rezerve’ edilmesi milletvekillerinin tepkisini çekti.


Erdoğan’ın TBMM’ye geldiği günlerde yerleşke üzerinde uçan helikopterler, Meclis binasında şerit çekilerek pek çok yere geçişin engellenmesi gibi uygulamalarla teyakkuza geçiliyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Meclis bütçesi görüşülürken, muhalefet milletvekilleri, Erdoğan için yaratılan “özel alan” uygulamasından ve bunun yarattığı sorunlardan yakındı. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Erdoğan Meclis’e geldiğinde her yere bant çekildiğini belirtti.

Paylan’ın ardından söz alan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da mescitteki “başkana özel lavabo” ile ilgili tepkisini dile getirdi. Yılmaz, mescidin girişinde, içinde abdest alınan yerlerin de bulunduğu tuvaletlerde karşılaştığı manzarayı “Mescidin girişindeki iki tane lavabo rezerve edilmişti, bir bant konulmuştu, üstüne havlu falan atılmıştı” diye anlattı.

HDP’li Paylan, toplantıya katılan Meclis Başkanı Vekili Mustafa Şentop’a “Neden bu ayrımcılığa müsaade ediyorsunuz? Sonuçta Sayın Cumhurbaşkanı çok kimlikli olabilir, çok şeyin başkanı olabilir ama Meclis’e geldiğinde neden AKP Genel Başkanı muamelesi görmüyor” diye sorması üzerine komisyonun AKP’li başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, “Ha şimdi lavaboya tahammül edemiyorsunuz yani!” diye müdahale etti.

TBMM’nin ana binasında mescit girişindeki tuvaletlerde Erdoğan için mavi bantla ayrılan iki lavabonun üstünde duvara monte edilenlerin dışında özel sıvı sabunluk, kağıt havlu, el ve ayak havlusu da bulunduruluyor. Bantla ayrılan bölümde ayrıca bir sandalye ile “dilsiz uşak” olarak isimlendirilen tahta giysi askısı da yer alıyor.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ