Çorapçı teyze ve Saray

"Bu sabah uyandım, yorgundum. İşe gitmeyeyim dedim; ama evde sadece bir yarım ekmek ile bir kaç tane biberin olduğunu görünce gelmek zorunda kaldım."
65 yaşında sokaklarda çorap satarak yaşamını sürdüren Elif Yüce, "Bu sabah uyandım, yorgundum. İşe gitmeyeyim dedim ama evde sadece bir yarım ekmek ile bir kaç tane biberin olduğunu görünce gelmek zorunda kaldım" dedi.

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 498 olduğu Türkiye'de, aylık geliri 800 TL olan 65 yaşındaki Elif Yüce ördüğü çorapları satarak geçimini sağlıyor.

Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yaşayan Elif Yüce, ördüğü el emeği kışlık çorapları sokaklarda satarak geçiniyor. Yüce'nin bir şeker fabrikasında şoför olarak çalışan eşi aylık sadece 800 TL maaş alıyor. Yüce ise sattığı çoraplarla aylık günde 20 TL kazanabiliyor. Yüce'nin iki oğlundan biri hastalığından dolayı çalışamazken, diğeri ise işsiz.


Türkiye'de açlık sınırının bin 498 TL olduğu düşündüğünde Elif Yüce ve eşi, açlık sınırında yaşayabilmek için ilerleyen yaşları ve sağlığını kaybeden vücutlarına aldırmadan her gün çalışmak zorunda.

HER SABAH SIHHIYE'DE

Elif Yüce, tam 10 yıldır her sabah saat 09.00 gibi toplu taşıma aracıyla Sıhhiye Meydanı'na geliyor, burada gün boyu çoraplarını satıyor.

Yüce, günde kazandığı ortalama 20 TL ile evinin çay, ekmek, şeker ve sebze ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca kazandığı cüzi miktarın 5,5 TL'sini de yol parası olarak harcıyor. Bazı günler daha fazla bazı günlerse hiç çorap satamayıp eve boş döndüğünü belirten Yüce, "Evim kira, eşim asgari ücret bile almıyor. Bizim koşullarımızda yaşayan çok kişi var Türkiye'de" diyor. 

BU YAŞTA ÇORAP ÖRMEK ÖYLE KOLAY DEĞİL!

Çorapların çiftini 5 TL'ye satan Yüce, el emeğinin uzun zaman aldığını, bazı geceler uykusuz kalıp çorap ördüğünü anlatıyor. Yaşından dem vuran Yüce, "Bu yaşta çorap örmek öyle kolay bir iş değil" diyor.

‘İŞE GİTMEYEYİM DEDİM AMA...’

Yüce, bazı günler kendisini çalışamayacak kadar yorgun hissettiğini söyleyerek, şöyle konuşuyor: "Ama mecbur çalışıyorum. Çorap satamadığımda geçinemiyoruz. Bu sabah uyandım, yorgundum. İşe gitmeyeyim dedim; ama evde sadece bir yarım ekmek ile bir kaç tane biberin olduğunu görünce gelmek zorunda kaldım." 

YAZIN ZABITA KIŞIN GÜVENLİK

Yüce, yazın Sıhhiye’de sokaklarda çorap satarken, kışın ise çoraplarını Sıhhiye'de civarındaki hastanelerde satıyor. Yüce yazın zabıtalarla kışın ise hastanelerin güvenlik görevleriyle de ettiğini, nedensiz yere çorap satmasının engellendiğini söylüyor.

Yüce, "Benim yaşımda insanlar evinde dinlenmeli" diyerek, ev geçindirmenin zor olduğunu belirtiyor ve işsizlik ile parasızlığın bol olmadığı bir Türkiye diliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ