Bakanlığın geri ödeme listesine aldığı birçok ilaç eczanelerde yok

Çalışma Bakanlığı 18 ilacı daha geri ödeme listesine aldı ama bu ilaçlar eczanelerde bulunmuyor.


Ecza deposu yetkilileri 'Listeye almak çözüm değil. euro yüksek olduğu için ne üretici firma ilaç gönderiyor ne de ithalatçı getiriyor. Yüzlerce ilaç listede var ama piyasada yok' diyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, biri kanser ilacı olmak üzere 18 ilacı daha geri ödeme kapsamına aldı. Bakan Selçuk da, temininde güçlük yaşanan, hayati önem arz eden ve halk sağlığını yakından ilgilendiren ilacın SGK kapsamına alındığını açıkladı. Ancak ecza deposu yetkililerine göre alınan bu önlem tek başına çözüm değil. Kronos’un konuştuğu ecza deposu yetkilileri, geri ödeme listesine almanın ilaca ulaşım için yeterli olmadığını söylüyor. Yetkililer, ‘Döviz fiyatları çok yüksek olduğu için ilaç ya getirilmiyor ya da az sayıda getiriliyor. Geldikten kısa süre sonra ilaç tükeniyor ve insanlar sosyal medyadan ya da ilan yoluyla ilaç arıyor. Ödeme listesine almak iyi ama önemli olan ilaca ulaşabilmek’ diyor.


TÜRKİYE İLAÇTA DA DIŞA BAĞIMLI 

Ecza deposu yetkililerine göre sistem şöyle işliyor: Sağlık Bakanlığı geri ödeme listesine alınan ilaçlar için euro üzerinde fiyat sabitliyor. İthalatçı firma bakanlığa ilaçları bu fiyat üzerinden satıyor. Döviz kurunun aşırı yüksek olması sebebiyle kar marjı düşen ya da zarara uğrayan firma da ilacı getirmiyor. Ancak ilacı getirmediği için firmaya bir yaptırım uygulanamıyor. Ya da üretici firma Türk pazarından istediği karı elde edemediği için ilacı Türkiye’ye göndermiyor. SGK’nın geri ödeme listesinde çok önemli kanser ilaçlarından çok basit ağrı kesicilere kadar yüzlerce ilaç var. Ancak yüksek döviz kuru sebebiyle getirilmeyen ilaçlara ulaşmak mümkün olmuyor.

500 İLAÇ PİYASADA YOK

Eczanelerde çok önemli hastalıklarda kullanılan ilaçlar da dahil 500 ilaç yok. Hastaya 3 kutu bile yazılsa 1 kutu verilip gönderiliyor. İlaç eksikliği hastalar içim hayati tehlikeler oluşturmaya başladı. Kaç hastanın ilaca ulaşamadığı için tedaviyi yarıda kestiği ya da hayatını kaybettiği bilinmiyor. İlaç kurunu maliye değil Sağlık Bakanlığı belirlemeli. Ayrıca kur yıllık değil dövizdeki oynamaya göre sürekli yeniden düzenlenmeli. Türkiye’de kullanılan ilacı yüzde 60’ı yurt dışından geliyor. Yerli üretimin hammaddesinin tamamına yakını da ithal.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ