Ayşe Öğretmen, 1 Kasım’da Yeniden Hapishaneye Girebilir

Beyaz Show’a telefonla bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için hapis cezasına mahkum edilen Ayşe Öğretmen, yeniden hapse girebilir.
Beyaz Show’a bağlanıp “Çocuklar ölmesin” dediği için 15 ay hapis cezasına mahkum edilen Ayşe öğretmenin ceza ertelemesi 31 Ekim’de dolacak. Eğer AYM karar vermezse Ayşe Öğretmen 1 Kasım’da yeniden hapishaneye girebilir.


Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; öğretmen Ayşe Çelik’in avukatları, müvekkillerinin yeniden hapishaneye girmemesi için zamanla yarışıyor. Anayasa Mahkemesinin 31 Ekim tarihinden önce karar vermesini isteyen Avukat Mahsuni Karaman, aksi halde hiçbir yetkili organın cezayı tekrar ertelemesinin mümkün olmayacağına dikkat çekti.

‘Tek çare Anayasa Mahkemesi’

Hukuken Ayşe öğretmenin tekrar cezaevine girmesini önleyecek tek çarenin Anayasa Mahkemesinin önünde duran bireysel başvuru hakkında karar vermesi olduğunu söyleyen Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, hiçbir yetkili organın cezayı tekrar ertelemesinin mümkün olmadığını belirtti. Temennilerinin 31 Ekim’e kadar AYM’nin olumlu ya da olumsuz karar vermesi olduğunu belirten Karaman şunları söyledi:

“AYM ihlal kararı verirse Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılama yapmak zorunda kalacak. AYM’nin Ayşe öğretmen dosyasında olumsuz bir karar vermesi olası görülmüyor. Yardım çığlığını dile getiren bir insana ceza verirseniz toplumda ceza veremeyeceğiniz kimse kalmamış olur. Ağzını açana ceza vermiş olursunuz. Ayşe öğretmen orada anneler ağlamasın çocuklar ölmesin, her şey televizyonlardan görüldüğü gibi değil bize el uzatın diyerek haykırdı. Dolayısıyla AYM burada bir terör örgütü propagandası görmeyecektir”

Anayasa Mahkemesinin karar vermemesi halinde 1 Kasım’da Ayşe Öğretmenin yeniden cezaevine gireceğini söyleyen Karaman, ”31 Ekim’de Ayşe öğretmen içeriye girdi ve diyelim, bir süre sonra cezası infaz edildi ve çıktı. AYM bir karar açıkladı ve ihlal tespitinde bulundu. Neyi gidermiş olacaksınız? Ayşe öğretmene verdiniz tazminatla, ‘kusura bakma senin suçun yoktu fakat biz kararı yetiştiremedik’ mi diyecekler? Bugün bir hukuksal çarenin etkili olup olmamasından ziyade zamanla yarışıyoruz. Eğer bir kamusal duyarlılık yaratılacaksa Anayasa Mahkemesinin 31 Ekim’e kadar karar vermesini istemek gerekiyor. Kararın içeriği şöyle olumlu, olumsuz değil kararı istiyoruz. Karar açıklansın ki Ayşe öğretmen içeriye girmeden beraat kararını alabilsin” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Öğretmen Ayşe Çelik, telefonla bağlandığı Beyaz Show’da yaptığı konuşmasının ardından “terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesince 1 yıl 3 ay hapse mahkum edilmişti. Hükmün onaylanmasının ardından hamile olan Ayşe öğretmenin cezası infaz edilmedi. İlk altı aylık ertelemenin ardından çocuğu dünyaya gelen Ayşe öğretmen, bebeği 6 aylıkken hapishaneye girdi.

Bu süreçte Ayşe öğretmen adına, ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yapıldı. AYM tarafından tedbir kararı reddedilirken, esasa ilişkin ise bir karar verilmedi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ