Aslı Erdoğan pasaportuna kavuştu

Yurt dışı yasağı’ kaldırılan yazar Aslı Erdoğan pasaportuna kavuştu
‘Terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik soruşturma kapsamında tutuklanıp ‘yurt dışı yasağıyla’ tahliye edilen yazar Aslı Erdoğan, pasaportuna kavuştu.

Erdoğan’ın yurt dışına çıkış yasağı mahkeme kararıyla kaldırılmıştı ancak pasaportu olmadığı için davet edildiği konferanslara ve layık görüldüğü ödülleri almaya gidemiyordu.

Erdoğan, içinde bulunduğu durumu “Bana, açlık grevi ya da intihardan başka bir seçenek bırakmayacaklar mı?” sözleriyle anlatmıştı.


Evrensel’in aktardığına göre Erdoğan, pasaportunu aldığını “Pasaportumu nihayet aldım. Bir haksızlığın giderilmesinde bana destek veren bütün kurum ve kişilere ve en başta üyesi olduğum Uluslararası Pen’e ve CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’a, duyarlılık gösteren basın kuruluşlarına içtenlikle teşekkür ederim” mesajıyla duyurdu.

Ne olmuştu?

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle geçici olarak kapatılmıştı.

‘Örgüt propagandası’, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilen Erdoğan, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Alpay, ‘öngörülen cezanın miktarı, gazetedeki yayınlar ve yazılar, gazete içerisindeki konumu ve serbest kalması halinde kaçacağı’ gerekçeleriyle ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçlarından tutuklanmıştı.

Erdoğan ve Alpay dahil dokuz isme ağırlaştırılmış müebbet istenmiş, Alpay ve Erdoğan ‘yurt dışı yasağıyla’ tahliye edilmişti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ