Askerin yemeği Ülker'den sütü Pınar'dan

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli askerlerin yemeğinin Kerevitaş tarafından verileceğini açıkladı. Süt ihalesi ise Pınar'a verildi.
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, orduya yemek tedarik etme ihalesini Kerevitaş’ın kazandığını açıkladı. Canikli, süt tedarik ihalesini de Pınar Süt’ün kazandığını duyurdu.

Kışlalardaki asker zehirlenmeleri nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan protokole ilişkin, “2018 yılından itibaren et ve et mamullerini Et ve Süt Kurumundan yıllık 510 milyon TL’ye alacağız” diyen Nurettin Canikli, “Organik ürün uygulamasını pilot illerde hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda doğu ve güneydoğudaki askerlerimize 200 bin litre organik süt 1 milyon 650 bin organik yumurta temin edilecek” şeklinde konuştu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ YIL PİLOT UYGULAMA BAŞLATACAĞIZ’


Canikli askerler olan yemek temininde organik gıdaya geçmeyi hedeflediklerini belirterek şunları söyledi: “Bu sene aslında biz TSK’nın tavuk tüketiminde de organik üretime geçebilir miyiz diye çalışma yaptık, tüm piyasanın organik tavuk üretim kapasitesi TSK’nın ihtiyacının atlında. Önümüzdeki yıldan itibaren pilot uygulama başlatacağız. Süt, yumurta ve tavukta bütün ihtiyaçlarımızın organik olarak tüketilmesini hedefliyoruz. Bu bahsettiğimiz hususlar bakanlığımız tarafından temin edilen erzak ve tedarik unsurlarıyla alakalı. Bir de bazı birliklerimizde yemek ihaleleri özel firmalar tarafından yerine getiriliyor. Bundan sonra tüm yemek ihalelerinde de firmalar, bu ürünlerin alımlarını bu kuruluşlardan gerçekleştirecek. Önümüzde bir ihale vardı, Doğu ve Güneydoğu’da yemek ihalesi… Malzemelerin listesini de şartnameye ek olarak koyduk. Ve yemek ihalesini alacak olan firma, alacağı tüm ürünleri etleri Süt kurumundan, diğerlerini de tarım mahsulleri ofisinden alacak. Hesabını kitabını ona göre yapacak. Yemek ihalelerinin yenilenmesi söz konusu olduğunda hepsinin şartnamesine bütün ürünleri hangi kuruluşlardan alacağını şartnameye koyacağız. Oralarda da dönüşüm gerçekleştirilmiş olacak. O ürünü piyasada bir marka altında üreten, kendini ispat etmiş firmaları çağırarak bu alımları yapacağız. Somut olarak diyelim beyaz peynir, süt, yumurta, bunlar ihtiyacımızı karşılayacak şekilde herhangi bir kamu kurumu tarafından üretilmemektedir. Bunları biz piyasadan temin etmek durumundayız.”

Bünyesinde Superfresh, Ona ve Luna gibi markaları bulunduran Kerevitaş’a Murat Ülker yüzde 51 hisseyle ortak olmuştu. Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklama sonrası Kerevitaş hisseleri 137 liraya kadar yükseldi. Paylardaki hızlı artış sonrası devre kesiciler çalıştı. Pınar Süt hisseleri de 13,67 liraya çıktı. Saat 12.58’de Kerevitaş payları yüzde 12,47 primle 131,70 liradan, Pınar Süt hisseleri ise yüzde 6,31 yükselişle 13,48 liradan işlem gördü. Aynı dakikalarda BIST 100 yüzde 0,64 yükselişle 118.275 puanda yer aldı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ