Askeri miğferle döverek öldüren başçavuşa istenen ceza belli oldu

Bursa’da zorunlu askerliğini yapan bir askeri miğferle darp ederek ölümüne yol açmaktan soruşturulan başçavuşun en az 10 yıl hapsi istendi.
Gemlik’teki Askeri Veteriner Okulu Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı’nda başçavuş Osman Hancı, nöbette telefonla konuştuğu gerekçesiyle 20 yaşındaki er Gökhan Kılıç’ı 7 Ekim 2017’de miğferle başına vurarak ölümüne neden olmakla suçlanıyor.

En az 10 istendi

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre Hancı hakkında iddianame hazırlandı.


İddianamede başçavuş hakkında Askeri Ceza Kanunu’nun 118/4’üncü maddesine göre ‘kötü muamele sonucunda ölüme sebebiyet vermek’ suçundan en az 10 yıl hapis cezası istendi.

İddianamede Hancı’nın “Miğfer, tüfeğin ucunda asılıydı. Elimde hafifçe dürterek, kafasına değdirdim. Arkamı döndüğümde Kılıç’ı yerde gördüm. Miğferi yerden alıp diğer nöbetçiye verdim. Nöbetçi de Kılıç’a verdi” ifadesi hatırlatıldı.

Savcı çelişkiye dikkat çekti

Savcı şunları kaydetti: “Namlusu aşağı bakan bir tüfeğin ucuna asılı olan başlığın, kişinin kafa bölgesinden çok uzak bir mesafede olacağı, başlığın kafaya değmesinin direkt kafaya vurulmasıyla mümkün olacağı… Başçavuşun erin başlığını yerden alıp diğer nöbetçi askere vermesi, ast üst ilişkisi bulunan askerliğin doğal kuramına aykırıdır. Komutanın suçüstü yakaladığı askerin düşmesi sonrası ciddi bir yaralanma görmeyince vereceği tepkinin, askere ayağa kalkıp malzemesini toplama emri olduğu, düşen başlığın komutan tarafından yerden alınmasının askerlik yaşantısının olağan akışına aykırı olduğu… (…)”

Kılıç ailesinin avukatı Mustafa Göktürk Karaca “Savcılık eksiksiz bir iddianame hazırlayarak vicdanları rahatlattı” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ