Anayasa Mahkemesi de Sur'a darbeyi indirdi

Diyarbakır'ın merkez ilçesi Sur'da 'Acele kamulaştırma yasası' ile devletin el koyduğu mahallelerde yaşayan insanların her gün yeni bir yolla yaşadıkları yerleri terk etmeleri için baskıya uğradıkları öğrenildi.
Mayıs 2016’dan bu yana Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir tedirginik hali mevcut.

“Acele kamulaştırma yasası” ile kamulaştırılan mahallelerde yaşayan insanlar, Sur’u terk etmeleri için her gün yeni bir yöntem denendiğini söylüyor.

Kamulaştırma kararı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınırken Yüksek Mahkeme’den ret kararı geldi.


Bakanlar Kurulu’nca alınan acele kamulaştırma kararı, Diyarbakır’ın Sur ve Yenişehir ilçelerine bağlı 15 mahalledeki 6 bin 300 parsel için geçerliydi.

Yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine Danıştay’a dava açan kişi ise Sur’da evi bulunan Halit Ölmez isimli vatandaştı…

Davaya bakan Danıştay 6. Dairesi, kamulaştırma kararında hukuki aykırılık bulunmadığını belirterek davayı reddetti. 

Davanın reddedilmesi üzerine Surlu Ölmez, avukatı aracılığıyla geçen yıl AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. AYM, 20 Mart’ta verdiği kararda, kamulaştırma kararının yasal mevzuata uygun ve meşru bir amaca yönelik olduğu, mülkiyet hakkına yönelik bir ihlalin olmadığı hükmünü verdi.

Kararı değerlendiren avukat Rona Sidar Ölmez, Bakanlar Kurulu’nun Sur için aldığı “acele kamulaştırma” kararının herşeyden önce “soyut” olduğunu ve kararda “acelelik hali”nin ne olduğunun ortaya konulmadığını söylüyor. 

Danıştay’ın ardından başvuruda bulundukları AYM’nin verdiği kararla, etkin bir iç hukuk yolu olmadığını kanıtlandığı eleştirisinde bulunan Av. Ölmez, en yakın zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını kaydediyor.

Öte yandan Reuters, Sur’da hendek ve barikatlarla başlayan, tarihi ilçenin mahallelerinin yıkılmasıyla son bulan süreci objektiflere taşıdı ve yeni yerleşim yerlerini görüntüledi.

Reuters’ın haberinde, evinin yıkım haberini alan elektrikçi Şükrü Gündüz ve ailesinin hikâyesi de ele alınırken, “Gündüz, evi yıkmaya çalışan işçileri ikna edebilmiş. Ancak ev, devletin istimlak kararı uyarınca, iki hafta sonra, yerle bir edilmiş” ifadelerine yer veriliyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ