8 bin çalışanı olan TRT: 'Yeterli eleman yok, görüntüleri inceleyemeyiz'

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırıyla ilgili davaya bilirkişi gönderemedi.
Ankara’da hayatını kaybeden Tuğluk’un cenazesinin getirildiği İncek mezarlığında geçen yılın eylül ayında bir grup saldırı düzenlemiş, aile de cenazeyi gömüldüğü mezardan çıkararak Dersim’e göndermişti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre saldırıyla ilgili Gölbaşı 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 19 kişinin yargılandığı davanın beşinci duruşması görüldü. Duruşmada tüm sanıklar hazır bulundu.

TRT: Yeterli eleman yok


Duruşmada mahkeme heyeti, önceki celsede TRT’ye yazılan yazıya gelen cevabı okudu.

Mahkeme, olayla ilgili görüntülerin çözümlenmesi için TRT’den teknik destek talep etmişti. TRT, mahkemeye gönderdiği yazıda eleman sayısının yetersiz olduğu gerekçesiyle teknik bilirkişilik yapamayacaklarını bildirdi.

Polisler tanık olarak dinlendi

Duruşmada terörle mücadele şubede görevli bazı polisler de tanık olarak dinlendi.

Polis E.K., “Saat 15.30’da görev aldım. 24 saat çalıştım. Mezarın girişinde ama karanlık bir yerdeydim. Bunun için sadece sesler duydum. Buradakilerden hiçbirini tanımıyorum” dedi.

Diğer bir polis V.T. de şunları kaydetti: “Saat 15.30’dan diğer gün sabah 08.00’e kadar görev aldım. Mezarlığın uzak bir tarafında görevlendirildim. Sadece görüntüden dolayı o taraftan bir şey olduğunu anladım. O görüntü üzerine amirim arayarak çabuk gelip cenaze aracını olay yerinden götürmemiz istedi. Biz de cenaze aracını götürdük. Buradaki kimseyi tanımıyorum, hatırlamıyorum.”

Mahkemede, tanık olarak dinlenecek diğer polislerin salonda hazır olmaması sebebiyle duruşmayı 22 Mayıs’a erteledi.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘cenazeye saldırı’nın yankıları sürerken Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ı arayarak, saldırganların, ‘Burası Sünni mezarlığıdır, Aleviler buraya defnedilemez. Burası Türk toprağıdır, Ermeni toprağı değildir, burada Ermenileri istemiyoruz’ diye slogan atmadıklarını, mezhebi ve etnik ayrımcı sözler sarf edilmemişken, edilmiş gibi yansıtılmasının tehlikeli noktalara gidebileceğini savunmuştu.

Daha sonra ise saldırganlardan biriyle karakolda gülümseyerek fotoğraf çektirdiği ortaya çıkan Soylu, bu kişiyi de ‘mahalle eşrafı’ sandığını öne sürmüş, ancak fotoğraftaki kişi ifadesi alındıktan sonra tutuklanmıştı.

Bakanı bizzat cenaze saldırganı yalanlamıştı: “‘Burası Ermeni mezarlığı değil’ dedim.”

Saldırıyla ilgili tutuklanan üç sanık ilk duruşmada serbest bırakılmıştı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ