15 milyar TL'lik miras kavgasında bankadan 3.37 TL çıktı

Milyar dolarlık ve TL'lik servetlere sahip iş insanlarının vefatının ardından miras kavgasına tutuşan aile fertleri ile ilgili haberlerin sayısında bir artış dikkatleri çekerken, son örneği vefat eden Murat Bayrak'ın miras paylaşımında yaşandı.
Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, bir dönem AKP milletvekilliği de yapan iş insanı Murat Bayrak'ın vefatının ardından mal varlığının tespiti için dava açıldı. 

Tespitte mal varlığının 15 milyar TL değil, bankadaki 3.37 TL olduğu ortaya çıkınca, Bayrak'ın iki kızı erkek kardeşlerine karşı yeni bir dava açtı.

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer Sancak Tül AŞ'nin yanısıra, Türkiye'nin ilk hava taksi şirketini de kuran Murat Bayrak, Almanya'ya yerleştiği sırada hisselerinin devrini emaneten oğlu Mustafa Bayrak'a bıraktı. 


Kızları Fahriye Gocay ve Lale Kelam ise, 2013 yılında babalarına vasi atanması için dava açtı. Kız kardeşler, babalarının mirasından pay alamadıklarını belirtirken, bankadan hesapta 3.37 TL olduğu yazısı geldi. 

Habere göre, Gocay ve Kalem, tereke davası açtı. Büyükçekmece 2. Sulh Hukuk Mahkemesinde açılan davada, Bayrak’tan geriye kalan mal varlığının tespiti talep edildi. Mahkeme, tüm tapu müdürlüklerine ve 14 bankaya yazı yazdı. Tapu müdürlüklerinden gelen yazılarda Bayrak’a ait herhangi bir kayda rastlanmadığı bildirildi. Bilgi istenen 14 bankadan ise sadece birinde “olumlu” yanıt geldi. Bankadan gelen yazıda Bayrak’ın hesabında 3,37 TL bulunduğu ve bu tutara da tedbir konulduğu kaydedildi. Bir kamu bankasının Bakırköy Yeşilyurt şubesinde bulunan hesabın ise 6 Şubat 1992’de açıldığı kaydedildi. Mahkeme, terekeden el çekilmesi kararı verdi.

İki kız kardeş şimdilerde ise belirsiz alacak davası açtı ve kardeşleri Mustafa Bayrak ile ölen babaları adına kayıtlı tüm menkul ve gayrimenkullerin tespit edilerek tedbir konulması istendi. Dilekçede ayrıca, Mustafa Bayrak’a emaneten devredilen üç şirketin hesapları ile ilgili tasarruf yetkisinin de kısıtlanması istendi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ