12 Eylül davası düştü

Yaşayan sanığı kalmadığı için Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi davanın düşürülmesine karar verdi. Mahkeme 'Evren ve Şahinkaya'nın apotleri sökülsün' talebini de reddetti.
Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi 12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davayı düşürdü. 

Hürriyet'te yer alan habere göre 2012 yılında ilk duruşması yapılan davanın bugün son duruşması Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Duruşmada davanın iki sanığı Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın avukatları ile müşteki tarafın avukatları hazır bulundu. Duruşmada dinlenen müştekiler, Yargıtay'ın bozma kararına mahkemenin direnmesini talep etti.

Müştekilerin avukatları da yaptıkları son savunmada iki sanığın hayatını kaybettiğini, 1632 sayılı Askeri Kanun uyarınca en azından rütbelerinin sökülmesi talebinde bulundu.


Verilen aranın ardından mahkeme iki sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar verirken; sanık generaller Evren ve Şahinkaya'nın rütbesinin sökülmesi talebini reddetti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ