12 bin yıllık Dipsiz Göl, ‘define’ için yasal izinle kurutuldu!

Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içerisinde yer alan Taşköprü Yaylası’nda kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl, yasal izinle katledildi!


Define söylentisi üzerine yasal izinle yapılan kazı öncesi göl suları tahliye edilerek, tamamen kurutuldu. 

Ardından iş makineleri gölde kazı yapmaya başladı. 5 gün süren kazıda hiç birşeye ulaşılamadı. Kazıda bölgede bir dönem kalan Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen 15’inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin arandığı öğrenildi.


Türkiye’de ‘olmaz’ denilen her şey oluyor! 12 bin yıllık doğa harikası, akarı olmayan doğal göl bile ‘define’ arayanlar tarafından hem de yasal izinle kurutuldu! Dipsiz Göl, Gümüşhane kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte bulunuyor. Temiz havası, bitki örtüsü, dağ çayırlarıyla kaplı manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası’nda yer alan kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl’de ‘define’ söylentisi üzerine ismi açıklanmayan bir kişi, kazı için başvuruda bulundu.

VALİLİK VE KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ İZİN VERDİ

Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı için izin verdi. Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem ile jandarma yetkililerin de eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Gölde iddiaya göre var olduğuna inanılan altın arandı. Dipsiz Göl’de, 5 gündür sürdürülen kazı çalışmaları define bulunamayınca sonlandırıldı. Altın olduğuna inanılan göldeki kazının kim tarafından yapıldığı ise halen sır gibi saklanıyor. Gölün yeniden suyla doldurulacağı söyleniyor ancak tahrip edilen ekosistemin kendine gelmesi yıllar alacak…
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ