Yükseliş devam ediyor! Dolar ne kadar oldu?

Dün 3.54'ten güne başlayan dolar/TL bugün 3.63'ü aştı. Dünyada dolar Trump'ın politikaları nedeniyle zayıflarken Türkiye'de yükselmesi dikkat çekiyor. Piyasalarda gözler ABD başkanı Donald Trump'ın FBI'ın başına kimi atayacağında...
Asya borsaları, ABD Başkanı Donald Trump’ın federal bir soruşturmayı engellemeye çalıştığına yönelik haberlerin ardından başkanın siyasi geleceği hakkındaki belirsizliğin güçlenmesine paralel geriledi.Asya borsaları yüzde 1.8 düşüşle kapanan ABD’nin S&P 500 endeksi ve yüzde 2.6 gerileyen Nasdaq endeksini izledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi bugün yüzde 0.5 ekside seyrediyor. Japonya’nın Nikkei endeksi ise yüzde 1.5 kayıpta.

Federal soruşturmayı engellediği iddiaları sadece Trump’ın vaad ettiği ekonomik büyümeyi destekleyici politikaların gerçekleşmesini tehlikeye atmakla kalmıyor, Trump’ın başkanlığı bırakmak zorunda kalması ihtimalini de gündeme getiriyor.

Trump’ın mensup olduğu Cumhuriyetçi partiden bir grup siyasetçi Trump’ın geçen yılki seçim ekibi ile Rusya arasındaki olası ilişkileri inceleyecek bağımsız bir inceleme yürütülmesini isterken, bir siyasetçi Trump’ın görevini kötüye kullandığını ifade etti. Rusya’nın ABD’deki seçimlere müdahale edip etmediğini araştırmak üzere FBI eski başkanlarından Robert Mueller’in atanması Asya piyasalarında herhangi bir tepkiye yol açmadı.


Ancak ABD’nin S&P 500 endeksi vadeli kontratları bu gelişme üzerine biraz toparlanırken, dolar da güvenli liman yen karşısında ılımlı değer kazandı.

EURO DEĞER KAZANIYOR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, piyasalardaki son durumu yorumladı. Erkan şöyle dedi:

Dolar küresel piyasalarda değer kaybetmesine rağmen söz konusu durum Türk Lirası olumsuz yansımıştır. Euro/Dolar paritesinin 1,10 üzerinde fiyatlandığı ve Fed'in Haziran'dan sonraki faiz artırımlarına çok sinyal veremeyeceği bir ortam bizim için olumlu, ancak bir gelişen ülke piyasasıyız ve emsallerimizle birlikte satış geliyor.

Bu kapsamda, dolar/TL kuru açısından riskleri halen yukarı yönlü görmekteyim. Parite yükselmekte, ancak sepet kur aşağı gelmiyor. Çünkü parite ile beraber Euro/TL de yükseliyor ve azalan risk iştahından dolayı Türk Lirası de gelen bir satış var. %12'ye yaklaşan fonlama maliyetleri ve swap piyasasındaki yüksek faizler son dönemde Türk Lirası’nı arbitrajcıların ve carry tradecilerin gözdesi haline getirmişti ve zaman zaman gelen alımlar ile Türk Lirası’nın 3,50'li seviyelerde kalabiliyor olması yoğunlukla bundan kaynaklıydı. Ancak konjonktürel fiyat baskılarının şu anda daha ön planda olduğunu görüyoruz.

Dolar/TL için geniş bant beklentim 3,52 – 3,68 olmakla birlikte, bu geniş bant içinde 3,58 ve 3,62'nin momentum açısından önemli noktalar olduğunu belirtmek gerekir. 3,55 altı Türk Lirası için pozitif, 3,62 üstü ise tamamen negatif göreceğimiz bölgedir. Aşağı yukarı aynı seviyelerde konsolidasyon beklerim. Sonuçta Fed bence Haziran'da, Haziran toplantısına kadar olan dataların tamamına yakını çok çok kötü gelmediği sürece faiz artırır. Biz Haziran'dan sonra Eylül ve Aralık'ta da faiz artırımı olabilir mi, ona bakacağız. Beyaz Saray'dan yükselen bir politik risk çok alışılageldik bir durum değil.

 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ