Yeni Ekonomi Programı, "Kriz başka ülkede galiba" dedirtti

Döviz krizi sonrası Merkez'in üst üste faiz hamlelerinin ardından gözlerin çevrildiği Orta Vadeli Ekonomi Programı açıklanırken ekonomistler eleştiri yapmuruna tuttu.


Yeni Ekonomi Programı ismiyle değiştirilen program, 2019-2021 yıllarını kapsayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı programa göre 2019 büyüme tahmininin yüzde 2,3, enflasyon hedefi ise yüzde 15,9 olarak belirlendi. Çift haneye çıkan işsizlik oranı ise 2018 için yüzde 11.3, 2019 için yüzde 12.1 olarak öngörülüyor.
Akademisyen Ümit Akçay ise yeni programın  yumuşak karnının kur olduğuna vurgu yapıyor ve "Sanki döviz krizi yokmuş gibi hareket etmek, diğer tüm verilere de gölge düşürüyor. Gerçekçi olmaktan uzak bir yaklaşım halen ekonomi yönetimine hakim" değerlendirmesini yapıyor.

 


Ekonomist Uğur Gürses, "Bu açıklanan "yeni programdan" anlıyorum ki; kriz başka bir ülkede..." yorumunu yapanlardan. Gürses, "Büyüme ve enflasyon tahminleri piyasaya yaklaşırken, bütçe dengesinde kayda değer bir iyileşme yok" ifadesini kullanıyor.
   

Mustafa Sönmez, büyüme ve enflasyon beklentisine dikkat çekiyor. "Damat'ın YEP'indeki 2018 büyüme hedefi yüzde 3,8'in tutması için 3. çeyrekte yüzde 3 büyüme olması, son çeyrekte de küçülmenin yüzde 0,2'de kalması gerekir" diyen ekonomist, "Bu da pembe gözlüklü bir varsayım. Büyüme yüzde 2,8 ile 3 arasını ancak bulacak" görüşünü savunuyor.

 

YEP'i olumlu karşılayan analistler de var. Bunlardan biri Emre Alkin. "OVP’nin gizli çıpasının ihracat olduğunu söyleyen" Alkin, "Merkezinde gerçekçilik, pratiğinde kamu tasarrufu, hedefinde dengeli büyüme var. Hayırlısı diyelim" diyor.

 


Ahval ekonomi yazarı Güldem Atabay Şanlı da ekonomik kriz yokmuş gibi bir program ortaya konmasını eleştiriyor.
 


Programda krizin ana faktörü olarak öne çıkan döviz kurlarına dair bir öngörü yer almazken ekonomist Haluk Bürümçekçi, 2019 için doların 5,60 olacağı tahmini yapıyor.

 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ