Yandaşa kıyak çekmek için her haneden 850 TL

Yüzde 15'i bitmiş projenin müteahhitin bedelinin yüzde 96'sı ödenmiş...
CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 3’üncü havalimanı inşaatında yapılan usulsüzlükler nedeniyle 4,5 milyar Avro’nun yandaş şirketlerin cebine konulduğunu belirterek, “Yandaşlara bu kıyakları verebilmek için her hanenin cebinden 850 TL çalındı” dedi.

CHP’nin ihalelerde yasal sorumluluğunu yerine getirmediği ve kamunun zarara uğratılmasına göz yumduğu gerekçesiyle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan hakkında verdiği gensoru nedeniyle yaptığı konuşmada, Sayıştay raporlarının Ulaştırma Bakanlığı’na ilişkin usulsüzlüklerle dolu olduğunu söyledi. “Örneğin Bursa-Yenişehir demiryolu projesinin ancak yüzde 15’i bitmiş olmasına karşın, müteahhit firmaya proje bedelinin yüzde 96’sı ödenmiş” diyen Erdoğdu şöyle devam etti:

“Kamu ihalelerindeki yolsuzluklar artık ekonomik bağımsızlığımızı tehdit eder hale geldi. Açık ihalelerde yolsuzluk yapılamadığı için ihalelerin çoğu pazarlık usulü davetiye ile yapılan ihalelere döndürülmüş durumda. İhaleler bölünerek veriliyor. Yüksek maliyetli, ihaleler tamamlanıyor, düşük alınan ihale için sonradan ikmal ihalesi yapılıyor. Bu sayede 1 liraya yapılacak iş 5 liraya geliyor.”


Bu yolsuzlukların en büyüğü “belki dünya tarihinin gördüğü en büyük inşaat yolsuzluğunun 3’üncü havalimanında olduğu” ifadesini kullanan Erdoğdu, “İhale 22 milyar 152 milyon avro artı KDV’ye yani toplam yaklaşık 26 milyar Avroya ‘beşli havuz çetesine’ verildi. Üç temel husus vardı rekabeti belirleyen: Birincisi, deniz seviyesinin ne kadar üstünde yapılacağı; ikincisi, işletme süresi; üçüncüsü de kredi, garanti ve talep koşulları. Üçünde de yolsuzluk yapıldı” diye konuştu.

Kişi başı 250-300 lira çalındı

Her alanda pek çok yolsuzluk olduğunu vurgulayan Erdoğdu, “Bu 4,5 milyar avro Türkiye’de hane başına 200 avronun her bir aileden çalınması demek, yani 850 lira. Bu da kişi başına 250-300 lira demek. Türkiye’de kişi başına 250-300 liranın her bir bireyden, çoluk, çocuk, kadın, yaşlı, doğuda, Trakya’da herkesten 250-300 liranın cebinden alınması, sadece bir yolsuzluk kalemiyle 250-300 TL’nin çalınması anlamına geliyor” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ