Volkswagen: Türkiye ile anlaşma henüz sonuçlanmadı

Bir süredir Türkiye’de fabrika kurup kurmayacağı tartışılan dünya otomotiv devi Volkswagen’nin (VW) Manisa’da sermayesi 943.5 milyon lira değerinde şirket kurduğu yönündeki haberlere VW’den yalanlama geldi.


Alman otomotiv devi VW anlaşmanın henüz sonuçlandırılmadığını duyurdu.

DW Türkçe'ye konuşan Volkswagen Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Marc Langendorf, Türkiye ile görüşmelerin nihai aşamada olduğunu, şu an itibarıyla daha fazla bilgi vermelerinin mümkün olmadığını belirtti. Langendorf, resmi bir açıklama için henüz saptanmış bir tarih bulunmadığını da ifade etti. 


Türkiye Ticaret Sicili gazetesinde Çarşamba günü yer alan, Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü'nün 2447 sayılı ilanına göre şirketin merkezi, Manisa iline bağlı Yunusemre ilçesinde Keçiliköy Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi olarak bildirildi.

VW'nin Manisa'da kuracağı fabrika, son 22 yılda Türkiye'de yapılacak en büyük otomotiv yatırımı olacak. Fabrika, yıllık 400 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak. İnşasının 2020 yılı sonu, üretimin ise 2022 yılında başlaması planlanan tesisin yaklaşık 4 bin yeni istihdam yaratması bekleniyor. Yatırımın toplamda 1 milyar euro, yani yaklaşık 6,3 milyar TL'ye mal olacağı hesaplanıyor.

Alman otomotiv devi VW’in adı 2015’te “Dieselgate” olarak adlandırılan dizel araçlardaki emisyon skandalına karışmıştı. VW’nin ABD’deki EPA’nın (Environmental Protection Agency - Çevre Koruma Ajansı) emisyon testlerini yanıltmaya yönelik olarak dizel yakıtla çalışan araçlarına bir yazılım yüklediği ortaya çıkmıştı.

VW, Eylül 2015’te dünya genelinde 11 milyon aracın bu tür yazılımla donatıldığını kabul etmişti. Almanya’da 450 bin kişi VW’den davacı olmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ