Vatandaş ucuz ekmek için kuyruğa girdi!

Yaşanan un krizinin ardından ekmeğe yapılan zamların ardından ucuz ekmek derdine düşen Kayserili vatandaşlar, 60 kuruşa satılan ekmeği alabilmek için Kent Ekmek büfeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Ülkemizde yaşanan un krizi ve hükümetin stokçulara yaptırım uygulamaması nedeniyle artan maliyetler ile ekmeğe zam yapılmıştı. Fırıncılar doğalgaz, elektrik ve un fiyatlarına gelen zamlardan dolayı ekmeğin fiyatını arttıklarını savunurken belediyeler fırıncılara "fırsatçılık" yaptıkları gerekçesi ile ceza yağdırmıştı.
Yaşanan bu olayların ardından Kayserili vatandaşlar ucuz ekmek derdine düşerken Büyükşehir Belediyesi’nin uygulaması olan Kent Ekmek'te 200 gramlık ekmeği 60 kuruşa sattıklarını duyurunca büfeler önünde uzun kuyruklar oluştu.

Kayseri'de her gün 15 çeşit 160 bin adet ekmek ürettiklerini ve ekmek fiyatında düzenlemeye gittiklerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Çelik, "Ekmeğin fiyatını 60 kuruşa çektik. Fiyatı dengede, kaliteyi üst seviyede tutmak tek amacımız. Fırını açtığımız gün ekmek gramajımız 250 gramdı ve fiyatımızı 75 kuruş olarak açıklamıştık. Geçtiğimiz günlerde hükümetimizin aldığı kararla ekmek israfını önlemek için, ekmek gramajının düşürülmesi konusunda bir yönetmelik yayımlandı. Dolayısıyla ekmek 200 grama kadar yapılabilir hale geldi. Biz de ekmek israfı için alınan bu yönetmelik kararıyla ekmeğimizi 200 grama indirdik ve fiyatı da 60 kuruşa çektik" diye konuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ