Üniversiteli işsiz sayısı iki katına çıkacak

10 yılda 2,5 katına çıkan üniversiteli işsiz sayısı salgınla beraber daha da artacak. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, gelecek ay 900 bin gencin üniversiteden mezun olacağını ve bunların büyük kısmının işsizler ordusuna katılacağını kaydetti.
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat üniversiteli işsizliğinin yakın gelecekte katlanacağını gösteren verileri derledi. Buna göre son 10 yılda 2,5 katına çıkan üniversiteli işsiz sayısı salgınla beraber gerçekçi bir tedbir alınmazsa çok daha yakın gelecekte milyonları bulacak.

GELECEK YIL İŞSİZ ÜNİVERSİTELİ İKİ KATINA ÇIKACAK

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) şubat ayı verilerine göre ülkede 995 bin üniversite mezunu işsiz bulunduğunu aktaran Karabat bu sayının 5 yıl önceden yüzde 51, 10 yıl önceden yüzde 139, 15 yıl önceden ise yüzde 263 daha fazla olduğunu vurguladı. Karabat’a göre önlem alınmazsa 2021’de bugünün 2 katı kadar üniversiteli işsiz kalacak.


MEZUN OLANLARIN ÖNEMLİ KISMI İŞSİZ KALACAK

2019’da 10 yıl öncesine göre mezun olan üniversiteli sayısının yüzde 70 oranında arttığının altını çizen Karabat, “2013’te mezun olan öğrenci sayısı 688 bin 432’yken bu sayı 2019’da 891 bin 458’e kadar yükseldi. 2020 yılında üniversiteden mezun olan sayısı 900 binin üzerinde olacak. Son 2 yıldır üniversite mezunu çalışan sayısında neredeyse bir artış olmadığı düşünülür ve bir de salgının yarattığı ekonomik tahribat hesaba katılırsa bu 900 bin gencin önemli bir kısmının işsiz kalacağı anlaşılıyor” dedi.

YAKINDA İŞSİZ DOKTORLAR OLACAK

Son 6 yılda tıp öğrencisi sayısının 2 katına çıktığını, mühendislikte, hukukta, mimarlıkta görülen “işsiz uzman sendromunun” yakında tıpta da görülebileceğini ifade eden Karabat, “2013-2014 eğitim yılında ülkede sağlık alanında lisans eğitimi gören 156 bin 638 genç vatandaşımız bulunuyordu. Bu sayı 2019-2020 döneminde yüzde 78 artışla 277 bin 472’ye tırmandı. Bu yıl 99 bin 909 tıp öğrencimiz var. Yakın zamanda öğretmenlerde, mühendislerde, mimarlarda görülen uzman işsizliği doktorlarda da görülecek” dedi.

ÇALIŞAN MEZUN SAYISI ÖĞRENCİDEN AZ

Karabat’ın paylaştığı veriler içinde en çok dikkat çekenlerden biri de üniversite öğrencisi sayısıyla üniversiteli çalışan sayısının karşılaştırması oldu. Karabat, “Açıköğretimle beraber üniversitede okuyan 7 milyon 940 bin gence karşılık TÜİK’in şubat ayı verilerine göre ülkede üniversite mezunu çalışan sayısı 7 milyon 380 bin. Yani şu anda istihdam edilen tüm üniversite mezunları çalışmaktan vazgeçse dahi birkaç yıl içinde mezun olacak üniversiteliler yine de istihdam edilemeyecek” dedi.

ÇALIŞMA SÜRESİ 6 SAATE İNDİRİLMELİ

CHP’li Karabat, işsiz sayısının azaltılması için çalışma süresinin kısaltılması gerektiğini belirterek, “İşgücü piyasamızın en önemli özelliği kayıt dışılığın yüzde 35’ler gibi çok yüksek oranda seyretmesidir. Yüksek işsizlikle birleştiğinde bu durum çalışanların sırtındaki sopaya dönüşüyor. Emekçiler güvencesiz şartlarda günde 10-12 saat çalıştırılıyor ve işsiz kalma endişesiyle bu duruma rıza gösteriyorlar. Kayıtdışılığın bir an önce son bulması adına Meclis harekete geçmeli, çalışma süresi yasal sınır olan 8 saate daha sonra ise 6 saate indirilmeli” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ