Ülker'in borçları 8 yıl vadeyle yapılandırıldı

Türkiye'nin en zengin iş adamı Murat Ülker, sahip olduğu Yıldız Holding'in yurtiçindeki borçlarının bankalar tarafından yeniden yapılandırma talebi sonuçlandı.
Türkiye’nin en zengin işadamı Murat Ülker sahip olduğu Yıldız Holding’in yurtiçinde yaklaşık 20 bankaya olan borçlarını yeniden yapılandırmak için Yapı Kredi öncülüğündeki konsorsiyumla pazarlık masasına otururken anlaşma şartları da belli olmaya başladı. Reuters’te yer alan habere göre Ülker’in 8.5 milyar dolarlık borcunun 6.5 milyar dolarlık bölümünün vadesi 8 yıl uzatılacak.

Bankalar ilk 4 yılın sonunda bir finansal test gerçekleştirerek anlaşmanın devam edip etmeyeceğine karar verecek. Anlaşmaya yakın kaynaklara göre Ülker borçlarındaki vade uzatımı için yurtiçindeki tüm gayrimenkullerini teminat olarak gösterdi. Ayrıca yurtdışındaki şirketlerden de önemli teminatlar verildi. Ülker’in yurtdışındaki varlıkları arasında dünyaca ünlü Premium çikolata markası Godiva ve dünyanın en büyük bisküvi ve atıştırmalık üreticilerinden United Biscuits de bulunuyor. Kaynaklar Ülker ve bankaların borç yapılandırma anlaşmasının büyük ihtimalle bu ay içinde tamlanmasının beklendiğini belirtiyor.

Ülker Grubu Şubat ayında alacaklı bankalara bir mektup yazarak borç ve alacaklarındaki vade uyumsuzluğu nedeniyle yeniden yapılandırma istemişti. Ardından Murat Ülker sosyal medyada Afrin harekatını destekleyen mesajlar atıp,  Beştepe’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı ile görüştü. Bu görüşmenin ardından BDDK borç yapılandırma tebliğinde değişikliğe giderek Ülker’in yapılandırma maliyetinde 1 milyar doların üzerinde hafifletici etki yapan bir karar aldı.


Öte yandan Ülker Grubu’nun peşinden kur artışını gerekçe göstererek 6 milyar dolarlık borcunun vadesini uzatmak isteyen Doğuş Grubu siyasetten beklediği desteği bulamadı. BDDK Başkanı Akben hafta sonunda ‘Grupların vadesi gelmemiş borçları için yapılandırma isteğini doğru bulmuyorum’ sözleriyle Doğuş’un genel borç yapılandırması talebine kapıyı kapattı.  Bu açıklamadan sonra Doğuş’un borçlarının sadece 2.5 milyar dolarlık bölümü için bankalarla pazarlık etme şansı olduğu medyaya yansıdı. Grup küçülme işlemlerine devam ediyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ