TÜSİAD Başkanı: OHAL'in bir daha uzatılmasın!

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan Başkan Erol Bilecik, "Laik devletin önemini çok iyi anlıyoruz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL'le ilgili olarak da "Bir daha uzatılmamasını umuyoruz" diye konuştu.
Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik vurgusu yapan Bilecik, "AB'ye tam üyelik süreci, ekonomik ilişkilerin ötesinde, dünyanın gerisiyle olan ilişkilerde de belirleyicidir. AB'ye baktığımız zaman merkezinde federal bir seçenek, Euro bölgesinin yer aldığı çok çengelli bir görünüme doğru yönelimi söz konusudur" dedi.

İnternette yasak tartışmalarına da değinen Erol Bilecik, "İnternet ortamının toplumların eski alışkanlıklarını zorladığı çok açık. Geçtiğimiz günlerde dünya genelinde 150 ülkede 200 binin üzerinde hesabı hedef alan siber saldırılar yaşadık. Değerli üyeler, terörle mücadeleyi sekteye uğratmadan, ama suçla mücadelenin internet ortamına has bir yönetiminin bulunabileceğine inanıyoruz" görüşünü dile getirdi. Bilecik, "İnternette suç ve cezanın orantılı olması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye internet ve yasak kelimelerinin bir arada anılması, yurt dışında olumlu bir intiba oluşturmuyor" dedi.

Bilecik özetle şunları söyledi:


İki tarafın da birbirlerinin kaygılarını daha iyi anlayacağını, yanlış anlaşılmalara mahal vermeyecek bir diyalog düzeni bulabileceğinizi umut ediyoruz. 15 Temmuz'dan sonra çok çarpıcı gelişmeler yaşadık. 10 aydır devam eden OHAL'in bir daha uzatılmamasını umuyoruz. 

Türkiye'nin coğrafi konumu kadar, iç düzeni de dünyada önemli. Sistem değişikliğine geçişin ülkemizi ayrıştıran değil, ortak zeminde buluşmamızı teşvik edecek tarzda geliştirilmesini bekliyoruz. Seçim ortamı geride bırakılmalı. 

Ekonomide güvenilir, takip edilebilir bir programla birlikte bu programın hayata geçirilmesini sağlayacak hukuksal düzenin tesisi beklentilerimiz içerisindedir. Ekonomi konusunda reformların başlamasını talep ediyoruz. 

Gelişmiş ülkelerin toparlandığını görüyoruz. Bu toparlanmanın henüz kırılgan olduğunda hemfikiriz. AB'ye üyelik süreci, küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye için belirleyicidir. AB, hala bizim en büyük ihracat pazarımız olma özelliğini koruyor. AB ile tam üyelik sürecinin devamı, bu sayede ekonomi, bilim ve eğitim gibi konulardaki ilişkilerin geliştirilmesini diliyoruz. Her iki tarafın da bütün siyasi otoriterilerine, ortak bir geleceği kurmak üzere büyük bir sorumluluk düştüğü inancındayız. 

"AB'ye tam üyelik süreci belirleyici"

AB'ye tam üyelik süreci, ekonomik ilişkilerin ötesinde, dünyanın gerisiyle olan ilişkilerde de belirleyicidir. AB'ye baktığımız zaman merkezinde federal bir seçenek, Euro bölgesinin yer aldığı çok çengelli bir görünüme doğru yönelimi söz konusudur. 

Türkiye'de eğitim ve beceri düzeyi geri hem de işsizlik oranı çok yüksek. Gençleri geleceği kuracak hâle getirmek en önemli sorumluluğumuz. Gençlerimizi dinlemeye, düşünmeye ve fikrlerimizi olgunlaştırmaya fazlasıyla gerek duyuyoruz. 2023 hedeflerine ulaşmak amacıyla bu konulara hızla eğilmek zorundayız. Fiziksel ve dijital dünya arasında gençlerimiz, sınırların neredeyse kaybolduğu bir dünyada yetişiyorlar.

"Gençlerin kendilerini özgürce ifade edebilmeleri için..."

Onların özlemlerini ne ölçüde iyi anladığımızdan zaman zaman ben de emin değilim. Yarın kutlanacak Gençlik ve Spor Bayramı'nın öznesi olan gençlerimizin, sorumluluk sahibi olmaları, kendilerini her alanda özgürce ifade edebilmeleri için sorumluluk almalıyız. Eğitim sistemimizin, dijital çağın gerektirdiği gibi ezberden uzak, yaratıcılığa önem veren bir şekilde yeniden düzenlenmesi kanaatindeyiz. 

"İnternette suç ve ceza orantılı olmalı"

Diğer yandan bütün gelişmiş ülkelerde KOBİ'ler ekonominin itici gücüdür. Bunun sağlanabilmesi, yetişmiş ve sanayinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir iş gücünün varlığına bağlıdır. İnternet ortamının toplumların eski alışkanlıklarını zorladığı çok açık. Geçtiğimiz günlerde dünya genelinde 150 ülkede 200 binin üzerinde hesabı hedef alan siber saldırılar yaşadık. Değerli üyeler, terörle mücadeleyi sekteye uğratmadan, ama suçla mücadelenin internet ortamına has bir yönetiminin bulunabileceğine inanıyoruz. İnternette suç ve cezanın orantılı olması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye internet ve yasak kelimelerinin bir arada anılması, yurt dışında olumlu bir intiba oluşturmuyor. 

CB Erdoğan: Her şey huzura, refaha kavuşmadan OHAL'i kaldırmayacağız

OHAL konusundaki endişelerinizi ben anlamakta zorlanıyorum. Şu ana kadar bizim sanayicilerimizin, iş adamlarımızın neyini engelledi OHAL. Eğer OHAL, bizim sanayicilerimizin, iş adamlarımızın işlerini engelliyorsa oturur konuşuruz. Biz göreve geldiğimizde Güneydoğu'da yine OHAL vardı, ama orada sıkıntı vardı. Oradaki vatandaşlarımız "OHAL'i kaldırın" dediklerinde haklı olduklarını gördüm ve kaldırdık. Ancak şu anki OHAL, Türkiye'deki işlerin sağlıklı yürütülmesi konusunda atılmış bir adımdır. 

Değerli dostlar, burayı iyi düşünelim. Ülkemizin yıkılmasına, milletimizin yok edilmesine yönelik bir operasyon yapıldı. 249 şehidimiz var, 2193 gazimiz var. Biz hala diyoruz ki OHAL'i kaldıralım. Her şey huzura, refaha kavuşmadan OHAL'i kaldırmayacağız. İşte şu anda Güneydoğu'da, Doğu'da yerlerin altına şehirler kurulmuş. Bu şehirlerde istemediğiniz kadar mühimmat var. Bu insanlar oraları nasıl ele geçirmişler, anlamak mümkün değil. Bize bazı şeyler rahat geliyor, "OHAL'i kaldıralım". Kusura bakmayın. Herhangi bir iş adamımızın yapacağı işleri engelliyorsa bunu bize söyleyin. Gereken adımı atarız. Ama böyle bir engelleme yok. Geçmişte yaşananları biliyorsunuz. Gece belli saatlerden sonra Güneydoğu'da dışarı çıkamazdınız. Şu anda hala atacağımız adımlar var. Bu adımları atacağız ki, ondan sonra OHAL'i ortadan kaldıralım.

Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ