Türkiye'den Almanya'da sahte reklam!

Ankara, Alman yatırımcıların ilgisini çekmek için Almanya'nın en önemli gazetesine gerçek olmayan bir söyleşinin yer aldığı reklam verdi. Alman Ticaret Odası tepki gösterdi
Türkiye'nin Almanya'nın en önemli gazetelerinden Frankfurter Allgemeine gazetesine verdiği  'Turkey-Discover the Potential (Türkiye-Potansiyelini keşfet) başlıklı reklamın içeriğinin sahte olduğu ortaya çıktı. Alman Ticaret Odası, ilande yer alan Genel Müdür Yardımcısı Frank Kaiser ile söyleşinin gerçekte yapılmadığını açıkladı.Olayı ortaya çıkaran ise Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung'da (F.A.Z.) ekonomi yazarı Christian Geinitz oldu. Geinitz bugün 'Türkiye reklam kampanyası kapsamında sahte haber yapıyor' başlıklı yazısında konuyu gündeme getirdi. Geinitz'in verdiği bilgiye göre ne Alman Ticaret Odası Genel Müdür Yardımcısı Frank Kaiser'in ne de müdür Jan Nöther'in bu söyleşiden haberi vardı. Dahası Frank Kaiser'in ağzından verilen sözler aslında Ticaret Odası Başkanı'nın Hamburg'da yapılan bir toplantıda dile getirdiği sözlerdi. Ve bu konuşmalar birileri tarafından Türkiye'ye 'sızdırılmıştı'.

'NASIL ADIM ATACAĞIMIZA BAKACAĞIZ'

Geinitz, görüştüğü Alman Ticaret Odası Genel Müdürü Jan Nöther'in "Bu röportaj bizim iznimiz olmadan yayınlanmıştır. Böyle bir görüşme hiç olmadığı gibi bu biçimde de yayınına tarafımızdan izin verilmemiştir" dediğini vurguluyor. Nöther, bizim bilgimiz dışında, bir amaca hizmet etmek için ismimizin kullanılmış olması karşısında nasıl bir adım adım atacağımıza önümüzdeki günlerde bakacağız.


Nöther, "Alman şirketlerinin Türkiye'de yatırım yapmakta çekingen davrandıkları için Alman Ticaret Odası'nın isminin kullanılmış olabileceğini ve bu nedenle böyle bir yalan röportaj uydurulduğunu" belirtiyor ama ekliyor "Bu röportajda yer alan sözler yanlış değil. Elbette Türkiye yatırım açısından ilginç bir yer ama bize sormadan ismimizin kullanılması söz konusu olamaz" diyor.

200 KURULUŞUN İMZASI DA YER ALDI

Frankfurter Allgemeine gazetesine verilen reklamda, Türkiye'de görev yapan Alman Ticaret Odası Genel Müdür Yardımcısı Frank Kaiser ile bir röporaj yapılmış gibi gösterilmiş. Ve Kaiser'in sözlerinden yola çıkılarak Türkiye'nin turistler ve yatırımcılar için ne kadar uygun olduğu tavsiyeleri yer almıştı.

Tam sayfalık reklamın altında aralarında Türkiye Ekonomi Birliği, TİM, TOBB gibi birliklerin de yer aldığı 200'e yakın uluslararası şirketin isimleri de yazılmıştı. 
Frankfurter Allegemeine Zeitung yazarı Geinitz, reklamı başlatanlar arasında Türkiye'yi yatırım açısından riskli bulan Nestlé, Sanofi, Danone, Vodafone, Unilever, Ford, General Electric, Fiat Chrysler, Toyota veya Samsung gibi şirketlerin de olduğuna dikkat çekiyor.

Almanya ve Türkiye ticari ilişkileri önem arzetmesine ve Alman şirketlerinden Türkiye için çağrı yapması rica edilmesine rağmen şimdiye dek Alman firmalarının Türkiye hakkındaki reklam kampanyasına destek vermediği görülüyor.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ