Turkcell CEO'su: Bıçak kemiğe dayandı

Ekonomideki kötü gidişat, pek çok büyük şirkete havlu attırırken pek çoğu için de durum pek iç açıcı değil. Yeni yatırımlar yapamayan, teknolojisini yenileyemeyen şirketlerin CEO'ları seslerini yükseltmeye başladı.Bu da 'bıçak kemiğe dayandı' itiraflarını beraberinde getiriyor.


Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, internet sektöründe yaşanan sorunlara dikkat çekti ve teşvik istemediklerini sadece artık yatırım yaparken bir de üzerine ceza ödememeye çalıştıklarını söyledi. Terzioğlu, bu zor durumdan çıkış için de, Türkiye’deki tüm fiber şirketlerinin tek bir çatı altında birleştiği, devletin de elindeki varlıklarını koyarak katılacağı, hatta yüzde 51 hissesine sahip olabileceği bir yapı önerdi.

Fiber altyapının şu anda beş milyon haneye ulaştığını ve ulaşılması gereken 15 milyon hane daha olduğunu kaydeden Terzioğlu, "Büyük çabalar sonucu ancak “Altyapıyı Paylaşalım” noktasına gelebildik. Şu anda Vodafone, Turkcell ve Türksat’la buna başladık. Halen Türk Telekom’u bekliyoruz" diye konuştu.

Sektörün karşılaştığı sorunlarla ilgili, Terzioğlu şunları söyledi:

"Telekom sektöründeki şirketlerimizin toplam değeri 8 milyar doların altına indi. Oysa Almanya’da sadece Deutsche Telekom’un değeri 80 milyar dolar. Bir şeyi yanlış yaptık. Sektörün özelleştirme sürecinde istediğimiz sonucu alamadık. Önceki “Altyapıyı Paylaşalım” söylemimizi artık “Altyapıyı Bütünleştirelim” haline getirdik. Bu altyapıları teker teker yapsak yaklaşık 15 milyar dolar lazım. Halbuki mevcudu paylaşsak ve bundan sonrakileri beraber yapsak bu hikâye 2 milyar dolara bitecek gibi bir şey. Türkiye’de fiber altyapı yatırımı yaparken harcadığınız 2 liranın 1 lirası ‘geçiş hakkı’ oluyor. Yani yatırım yapıyorsunuz, yatırım yapmak için de devlet sizden bir o kadar vergi alıyor. Halbuki yatırım Türkiye’de teşvik edilen bir şey. Bu sektörde tam tersi ceza var."

"Ülke düşünülsün" çağrısı yapan Terzioğlu, bu noktada devlete de çağrıda bulundu:

"Altyapıyı rekabet unsuru olmaktan çıkarmamız lazım. Üstyapıda servis zenginliğiyle, kaliteyle rekabet edelim. Altyapının herkese eşit şekilde açılması lazım. Bu konuda temel tıkanıklık noktası şu: Biz diyoruz ki hepsini paylaşalım. Karşımızdaki teklif ise: Bana para ver, ben altyapıyı yapayım, benden al. Biz diyoruz ki “Biz de yapalım, sen de yap. Ben A’yı yapayım, sen B’yi yap.” Ama halen bu noktalara gelemedik. Burada menfaati, o şirketin mi bu şirketin mi durumundan çıkarmamız lazım. Türkiye’nin menfaati ne diye bakılmalı. Bunu kamu çözecek. Özelleştirmeler kanunla yapıldığı için kanunla değişmesi gerekecek. Bugün bunu yaparsak yaparız, yoksa bir daha hiç yapılamaz. Bu durumun bu kadar uzaması bütün Türkiye’nin problemi haline geldi. Türk Telekom’un mevcut durumu ortada. Yani bu şirketin yatırım yapmasını bekleyecek bir durum da yok. Artık bıçak kemiğe dayanmış diye düşünüyorum."


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ