Türk Lirası hâlâ çok ince buz üstünde paten yapıyor

Doların tüm dünyada bir miktar gerilemesi ve TCMB’nin bankaların swap limitlerini artırması ile TL üzerindeki baskılar kısmen hafifledi.
Fakat, DİBS, CDS, opsiyon oynaklığı ve SWAP faizi oranları gibi büyük yatırımcıların işlem yaptığı, ya da yatırım kararı alırken takip ettiği alternatif enstrümanlarda gerileme devam ediyor.   Bahsettiğimiz piyasalar yatışmadan dövizde çalkantı bitti denemez. Bu incelemede konumuz dahilinde değil, fakat küresel risk iştahı da dünya ekonomisinin resesyona yaklaştığı korkuları ile fevkalade zayıf. Öğle saatlerinde MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi %1.9 kayıpla bu yılın en sert gerilemesinin ortasındaydı.

Türkiye’ye sıcak para Borsa’dan çok DİBS ve swap işlemleri vasıtasıyla girer.  Sene başından bu yana yabancı fonların satış yaptığı DİBS pazarında, Pazartesi öğle saatlerinde de faizlerin yükselişi sürdü. Her ne kadar resmi olarak “gösterge” DİBS 2 yıl vadeli olsa da, asıl işlemler 5 ve 10 yıllık vadeli kağıtlarda gerçekleşiyor. BloombergHT verilerine göre, öğle saatlerinde 5 ve 10  yıllık DİBS getirileri 0.36 ve 0.73 puan yükseliyordu.  10 yıllık DİBS’de getiri %17.27’ye çıktı.  Ellerinde TL DİBS bulunduran fonların satmaya çalıştığı, ya da işlem hacmi sığ olduğu için döviz alarak zararlarını azaltmaya çalıştığı söyleniyor.

 


Bu sene çok başarılı F/X cinsi tahvil ihraçlarına imza atan Hazine’nin şansı döndü.  Hafta sonunda Hazine ihraçlarında çoğu zaman baş rolu oynayan JP Morgan’a dolar/TL’yi 5.90 öngören bir rapor yüzünden soruşturma başlatılması ve TCMB’nin hala tam hesabını veremediği F/X rezervlerinde gerileme, Euro-tahvillerin de cazibesini azaltıyor.

Hazine’nin halen tercih ettiği ihraç vadeleri olan 5-15 yıllık kesitte, getiriler 4 ila 14 baz puan arasında yükseliş kaydetti.

ABD doları veya diğer rezerv para birimleri ile Türkiye arasondaki faiz farkının arbitrajını yapmaya carry trade diyoruz. Carry trade yapanlar genelde kur riskini azaltmak, ya ölçmek için dolar/TL opsiyonlardaki volatiliteyi takip eder. Bloomberg’e göre, Pazartesi itibarıyla opsiyon volatilitesi geçen Ekim’den bu yana en sert yükselişini kaydetti.

Yine Blomberg’e göre, Türk bankaları dolar-TL swaplarında %50 civarında zımni faiz ödeyecek ki, bu gelişme de TCMB’nin niye swap limitlerini %10’dan %20’ye genişlettiğini açıklıyor. Türk bankaları genelde döviz fazlalarını Londra’da TL’yle takas ederek krediler için likidite yaratır.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS fiyatları için reel zamanlı veri bulamadık, ama bu sabah 346 baz puandan 391 baz puana yükselmişti.

CDS ve opisyon fiyatlarındaki yükseliş TCMB’nin politika faizini zımnen yükseltmesinden yararlanmak isteyen hedge fonlar için sorun teşkil ediyor, çünkü kur riskini sigorta etmek için karlarının bir miktarını feda etmek zorunda kalıyorlar. Benzer şekilde, türev işlem yapan fonların gözdesi olan SWAP faizlerindeki yükseliş de bankaların likiditesini sınırlarken, yabancıların Türkiye’de henüz politik risklerin azalmadığını düşündüğünü gösteriyor.

Bu göstergelerin normalleşmesi için seçimi atlatmak, banka ve finansal kuruluşlara karşı kötülemelerin bitmesini beklemek ve Hazine ve Maliye Bakanı Albyarak’ın vaat ettiği reform yol haritasını gözlemek gerekebilir.

Hafta sonunda BDDK, SPK ve Başkan Erdoğan’ın sözde döviz manipülatörlerine karşı başlattıkları taarruz bizde bu sabah TL’nin daha da fazla değer kaybedeceği kaygısını uyandırmıştı, ama korkulan olmadı. Öte yanda, TL’nin hala çok ince buz üstünde paten yaptığını söylüyoruz.

Bu yazı Para Analiz'den alınmıştır.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ