"Turizm geçen yıl yerle birdi bu sene yerin dibinde"

Antalyalı esnaflar boş dükkanlarının önünde bu sezon yaşadıklarını anlattı.
Turizmin can çekiştiği Antalya'da kazançlarının yüzde 80 düşmesinden yakınan esnaf, turizmin geçen yıl yerle bir olduğunu, bu sene ise turizmin yerin dibine girdiğini söyledi. Esnaf, bir turistin gelmesi için dua ettiklerini dile getirdi. 

Türkiye ile Rusya arasındaki krizin çözülmesiyle birlikte geçen yıl bozulan turizm imajının düzeldiği yönünde bir hava yaratılsa da iç ve dış politikada yaşananlardan etkilenen turizm sektörü son 25 yılın en düşük seviyesini gördü. Rus turistlerin gözdesi ve turizmin başkenti olarak bilinen Antalya bu süreçte en büyük zararı gören kentler arasında yer alıyor. Yaşanan uçak krizinin ardından Rusya ile ilişkilerin normalleşmesine rağmen Rus turistlerin “her şey dahil” programları talebiyle geliyor olması turizm sektöründe gelirin düşüşüne neden oluyor.

Alanya, Manavgat ve Finike ile Rus turistin uğrak merkezi Manavgat, sessizliğe bürünürken, Side beldesi merkezinde bulunan birçok esnaf kepenk kapattı. Küçük otellerin henüz sezonu açmaması da, turizmde yaşanan krizi kanıtlar nitelikte. 


'ESNAF KİRALARI KARŞILAYAMAZ DURUMDA'

Manavgat ilçesinde otellerin doluluk oranları yüzde 35'lerde kaldı. İlçeye bağlı Side Antik Kenti'nde eğlence sektöründe faaliyet yürüten Hüseyin Ayık, 18 yıldır bu işi yaptığını, bu sene kadar kötü bir sezon görmediğini söyledi.

Turizm esnafının daha çok butik ve çantanın yanı sıra eğlence sektöründe faaliyet gösterdiğini dile getiren Ayık, esnafın yüksek olan kiralarını karşılayamaz duruma geldiğini vurguladı. Geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 50'nin üzerinde para kaybı yaşadığını belirten Ayık, sektörün her geçen ay daha da kötüye gittiğine dikkat çekti.

PARASI OLAN AVRUPALI TURİST GELMİYOR
Turizm sektörünün bu sene kötü olmasının nedenini gelen bazı Rus turistlerin sadece, "her şey dâhil programı" talebi ile gelmelerine bağlayan Ayık, bu durumun esnafa bir yansımasının olmadığını da belirtti. Rusya'nın yanı sıra önemli olanın Avrupa ile olan ilişkilerin normal olması gerektiğini belirten Ayık, Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın Avrupa ülkelerine tehdit edici söylemlerinin, para getirimi olan Avrupalı turistlerin azalmasına neden olduğunu ifade etti.

'DIŞ POLİTİKALAR YÜZÜNDEN' 

Turizmin durumun gittikçe kötüleşmesinin asıl nedeninin hükümet tarafından yürütülen yanlış politikalar olduğunu ifade eden Ayık, “Cumhurbaşkanı söylemeleri ile Türkiye'yi tüm Avrupalılara ters düşürüyor. Avrupalıları, Nazilere benzetmesi Avrupalı turistlerin Türkiye’ye gelmesini engelledi. Gelen eski Avrupalı turistler, bize, 'Cumhurbaşkanınız bizi Nazilere benzetmesi kırdı. Bu yüzden Türkiye’yi tercih etmiyoruz' dedi" diye konuştu. 

'KAZANÇLAR YÜZDE 80 DÜŞTÜ'

18 yıldır Butik işletmeciliği yapan Bekir Şimşek ise esnafın durumunun içler acısı olduğunu belirterek, "Geçen sene çok iyi olmasa da iş yapabiliyorduk. Bu sene, onu da yapamıyoruz" dedi. Kazançlarının yüzde 80 düştüğünü ve bazı günler hiç müşteri olmadığını belirten Şimşek, Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi ardından gelen Rus turistlerin her şey dâhil kampanyaları ile geldiklerinden kaynaklı esnafa bir kârı olmadığını dile getirdi. Esnafa kâr getirenin Avrupalı turistler olduğunu ifade eden Şimşek, Avrupalı turistler de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tehdit edici sözlerinden kaynaklı Türkiye’yi tercih etmediklerini vurguladı.

Turizmin bu sene kötü olmasının nedeninin iktidarın yönetim anlayışından kaynaklı olduğunun ifade eden Şimşek, hükümetin turizmi sadece otel ve otelcilik olarak düşündüğünü ve turizmi canlandırmak için adım atmadığını kaydetti.

‘TURİZM YERİN DİBİNE GİRDİ'

20 yıldır kafe işletmeciliği yapan Ömür Acar, turizmin geçen yıl yerle bir olduğunu ifade ederek, bu sene ise turizmin yerin dibine girdiğini söyledi. Turizmin dış politikalardan kaynaklı can çekiştiğini anlatan Acar, " Cumhurbaşkanı'nın Avrupa’ya tehditvari parmak sallaması, Türkiye’nin güvenli bir yer olmaması ve referandum sürecinde Avrupa'da yaşananlardan kaynaklı Avrupalı turistler Türkiye'ye gelmiyor" dedi. 

Acar, turist olmadığı için kiralarını bile ödemekte zorlandıklarını aktardı. Side sokaklarında eskiden turistlerden iğne atılacak yer yokken şuan sinek avladıklarını söyleyen Mehmet Buğdaycı da, şuan bir turist gelmesi için dua ettiklerini ifade etti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ