Trump, doların ateşini yükseltti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye ile ilgili açıklamaları sonrası gece 5,50 seviyesini test eden dolar/TL paritesi, bu sabah (14 Ocak 2019) 09.20 itibariyle 5,5203 seviyesinde ve yukarı yönlü seyrediyor.
Geçen haftaya 5,34’lü seviyelerden başlayan dolar/TL, çarşamba günü 1 Kasım’dan bu yana en yüksek olan 5,5450’ye kadar çıkmıştı. Kur cuma günü 5.41’li seviyelere kadar geriledikten sonra öğleden sonra yönünü yukarı çevirerek 5,50 seviyesinin üzerini görmüştü.

ÖNCE BOLTON ETKİSİ YAŞANDI

Analistler kurdaki yukarı yönlü harekette Suriye ve ABD ile ilişkiler kaynaklı jeopolitik risklerin etkili olduğunu belirtiyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye ziyareti ve Suriye konusunda ABD ile tekrar karşı karşıya gelinebileceği endişeleri geçtiğimiz hafta TL’yi baskı altında bırakmıştı.


BU KEZ TANSİYONU TRUMP YÜKSELTTİ

ABD’nin Suriye’den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken ABD Başkanı Donald Trump’ın twitter hesabından yaptığı açıklama tansiyonu yükseltti. Trump, “Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ