Timur Kuran: parlamenter demokrasiye dönersek krizden en az hasarla çıkabiliriz

ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından Duke Üniversitesi’nde Ekonomi ve Siyaset Bilimi Profesörü olarak dersler veren Timur Kuran, Türkiye’nin ekonomik krizden en az hasarla çıkması için ‘parlamenter demokrasiye’ dönmesi gerektiğini söyledi.
‘İslami Çalışmalar’ alanında yaptığı araştırmalarla bilinen Prof. Dr. Kuran, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) artık bağımsız olmadığını kamu kuruluşlarının bir kişiye bağlı olduğunu savundu.


Prof. Dr. Kuran, Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri IPA’ya değerlendirdi.

“PARA KULLANIMINA GETİRİLEN SINIRLAMALAR, TL’NİN ZAYIFLADIĞINI GÖSTERİYOR”

“Döviz sözleşmelerinin 30 gün içinde TL’ye çevrileceğine dair Cumhurbaşkanı kararı Türkiye’de yabancı yatırımları nasıl etkiler?” sorusuna Kuran, “Türk toplumunun istediği parayı kullanmasına getirilen sınırlamalar, Türk Lirası’na (TL) güvenin zayıfladığına işaret ediyor. TL güçlü olsa bu gibi bir karara gerek duyulmazdı. Parası zayıf ülkelere yatırım yapmak riskli olduğundan, yatırımlar azalacaktır.” cevabını verdi.

“FAİZLER ÇOK ÖNCE YÜKSELTİLSEYDİ TL BU KADAR DEĞER KAYBETMEZDİ”

TL’nin değer kaybını da değerlendiren Kuran, “Faizler çok önceden yükseltilseydi TL bu kadar değer kaybetmezdi. Ama esas mesele faizler değil, ekonominin tek elden ve keyfi olarak yönetilmeye başlanması.” değerlendirmesinde bulundu.

“DÖVİZ CİNSİNDEN BORÇLANAN ŞİRKETLER İFLAS EDECEK”

TL’nin dolar karşısında mütemadiyen değer kaybetmesini değerlendiren Prof. Dr. Kuran, “Döviz cinsinden borçlanan birçok şirket iflas edecek, ekonomi daralacak. Öte yandan ihracat artacak, bu yoldan kayıplar azaltılacak.” şeklinde konuştu.

Kuran, bireysel ve kurumsal kredilerde faizlerin yüzde 40’ları geçmesi ile ilgili “Resesyon kaçınılmaz. Gerek tüketim gerekse yatırımlar azalacak, işsizlik yükselecek.” dedi.

“TÜRKİYE, DÜNYANIN EN RİSKLİ BÜYÜK EKONOMİSİ”

“Türkiye şu anda gelişmekte olan ekonomiler içerisinde en riskli ekonomiler arasında başı çekiyor.” diyen Prof. Dr. Kuran, “Yatırımcılar bunu bildiklerinden Türkiye’ye verilen kısa vadeli kredilerde faizler çok yüksek.” ifadelerine yer verdi.

“EKONOMİ YÖNETİMİ AŞIRI DERECEDE MERKEZİLEŞTİ”

Erdoğan’ın TCMB’nin faiz artışı ile ilgili  ‘Sabrımda bir yere kadar’ ifadelerini değerlendiren Kuran, “Türkiye’nin ana sorunu bu. Türkiye ekonomisinin yönetiminin aşırı derecede merkezileşmesi, ekonomiye duyulan güvenin azalmasının önde gelen sebebi. TCMB artık bağımsız değil. Kamu kuruluşları hep bir kişiye bağlı. Bu biçimde yönetilen ekonomiler büyüyemiyor, yetenekli insan gücünü tutamıyor. Türkiye’nin bu global kuralı bozması mümkün değil.” dedi.

AB, TÜRKİYE’YE CAN SİMİDİ ATABİLİR

Avrupa Birliği’nin (AB) mültecilerden dolayı Türkiye’ye ‘Can simidi atabileceğini’ belirten Prof. Dr. Kuran, “AB, Suriyeli mültecilerin Türkiye’de kalması ve Türkiye’ye borç vermesi gibi bankaları korumak için Türkiye’ye bir can simidi atabilir. Kısa vadede biraz rahatlama getirse de soruna çözüm getirmez.” ifadelerini kullandı. 

“Türkiye karşı karşıya olduğu ekonomik krizi en az hasarla nasıl atlatır?” sorusuna Kuran, “En kısa sürede tek adam rejiminin feshedilmesi ve parlamenter demokrasiye dönülmesi gerekiyor. Yoksa hasar büyüyecek, Türkiye yoksullaşacaktır.” uyarısında bulundu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ