Soğan depolarından sonra şimdi de beş ilde hal baskını

Soğan fiyatlarının artmasının ardından, soğan depolarını basarak 'piyasa fırsatçıları'nı arayan yetkililer, bu kez de tezgahlarda artan sebze-meyve fiyatları nedeniyle hallere baskınlar düzenlemeye başladı.
Ticaret Bakanlığı tarafından beş ilde gerçekleştirilen eş zamanlı baskınlarda, denetim gerçekleştirildiği belirtilirken, gerekçe olarak 'döviz kurunda artış olmamasına rağmen, artış varmış gibi fiyatlara zam yapılması' gösterildi. 


Baskın yapılan hallerin büyük bölümü Ankara, İstanbul, Adana, Mersin ve Antalya gibi sebze-meyve üretim ve tüketiminin merkez üssü iller oldu. 

Habere göre, ticaret müfettişleri ile İl Ticaret Müdürlükleri koordinasyonunda yapılan denetimlerde sebze ve meyve ürün fiyatları mercek altına alındı. Denetimler neticesinde normalin üzerinde fiyat artışları olduğu tespit edilirse idari işlem yapılacak. 

Ticaret Bakanlığı, sebze-meyve fiyatlarındaki aşırı fiyat artışlarına karşı 81 il valiliğine talimat göndererek, denetimlerin kapsamını genişletmişti. 

Sosyal medyada yer alan kimi paylaşımlara göre, biber, patlıcan ve ıspanak gibi sebzelerde fiyat artışı yüzde 90'lara dayandı:

Çarliston biber yüzde 87

Patlıcan yüzde 80

Ispanak yüzde 67
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ