​Sıra otomotivde: İç pazar, ihracat, üretim çakıldı

Döviz kurundaki yükselişin Türkiye’nin ihraç ettiği mallarda fiyat avantajı yaratması beklenirken, ihracatın en önemli kalemi olan otomotiv sektöründeki dış satışlar gerilemeye başladı.
TÜİK istatistiklerine göre ilk 5 ayda 11.6 milyar dolarla en çok ihracat yapılan kalem olan otomotivde dış satışlar yüzde 16.4 büyümüştü. Ancak Otomotiv Sanayicileri Derneği’nin açıkladığı verilere göre sektörün ihracatı ilk altı ayda adet bazında geçen yıla göre yüzde 4 azaldı. Otomobil ihracatındaki ise yüzde 9 oranında düşüş kaydetti.

Sene başından bu yana artan döviz fiyatları ve piyasadaki belirsizlik nedeniyle otomotiv sektöründe iç pazar yüzde 11 daralırken toplam satış adedi 366 bin olarak gerçekleşmişti.

Sektörde iç pazardan sonra fabrikaların faaliyetleri için önemli olan ihracat pazarındaki daralma ise üretim verilerine de yansıdı. Sektörün adet bazında toplam üretimi 894 binden, 869 bine inerken yüzde 2.8’lik daralma yaşandı. Krizin etkisinin hissedildiği Haziran’da daralma yüzde 7.7 oldu.


AKP iktidarı otomotivde daralan iç pazarın canlanması ve fabrikaların geçtiğimiz yıllardaki krizlerde olduğu gibi üretime uzun aralar vermemesi için Mayıs ayında hurda teşvik programı açıklamıştı. Söz konusu uygulamaya göre 16 ve daha büyük yaştaki aracını hurdaya ayıranlara yeni oto alımlarında ÖTV indirimi yapılıyor. Vergisiz fiyatı 46 bin lirayı aşmayanlarda indirim 10 bin lira, 46 bin-80 bin lira arasındaki araçlarda ise 8 bin lira indirim yapılıyor. Ancak Otomotiv Distribütörleri Dermeği’nin verilerine göre teşvik uygulamasına karşın geçen ay iç pazarda otomotiv satışları yüzde 39, ticari araç satışları ise yüzde 44 azaldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ