Şimşek açıkladı: ABD'den Halkbank için inceleme talebi geldi!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD'den Halkbank için inceleme talebi geldiğini ve ABD Adalet Bakanlığı ile işbirliği ve iletişim içinde olduğunu açıkladı.
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘Hakan Atilla davası’ kapsamında Halkbank için ABD’den inceleme talebinin olduğunu söyledi. 

Türkiye'de bankacılık sektörü ABD’deki davaya bağlı Halkbank’a gelme olasılığı olan cezanın yarattığı belirsizliğe odaklandı. 

Mehmet Şimşek Reuters ile yaptığı söyleşide, ABD’de devam eden dava sürecinin Halbank üzerinde bir belirsizlik yarattığını söylerken, sektör açısından bu sürecin bir belirsizlik oluşturup oluşturmadığına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “Kendileri (Halk Bankası) zaten piyasa ile iletişimi kuruyorlar. Şu ana kadar Halkbank dışında ne ABD Adalet Bakanlığı ne ABD Hazinesi’nden bize iletilmiş bir talep, inceleme söz konusu değil. Dolayısıyla genel anlamda (bankacılık sektörü üzerinde) bir risk öngörmüyoruz. Halk Bankası halka açık bir şirket olarak yatırımcılarla iletişimi sağlıyor. Şu ana kadar onların ifade ettiği çerçevede Amerikan Adalet Bakanlığı Hazine’si ile iletişim ve işbirliği içindeler.”


DAVADA BEKLENEN KARAR 11 NİSAN'DA
ABD’de İran yaptırımlarını ihlal etmekle yargılanan Halkbank yetkilisi Hakan Atilla, ‘İran’a dönük ABD yaptırımlarını ihlale yardımdan’ jüri tarafından suçlu bulundu.

Atilla’nın sanık olarak yargılandığı ve New York’ta görülen davada jüri heyeti Atilla’yı, ABD yaptırım yasasını ihlal ederek banka dolandırıcılığı ve komplo da dahil olmak üzere kendisine yöneltilen altı suçlamanın beşinden suçlu buldu. Davada nihai karar 11 Nisan’da yargıç tarafından verilecek.

Dava sürecinde, Halkbank’ın da aralarında yer aldığı bazı bankalara ceza gelebileceği haberleri basında yer almış ancak yetkililer haberi yalanlamıştı. Ardından ekonomi yönetimi bankacılık sistemi bakımından sonuç doğuracak gelişmeler karşısında gerekli tedbirleri alacaklarını açıklamıştı.

‘CEVABI FARKLI OLUR’
Şimşek daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada ABD’deki davayla ilgili Halkbank yetkililerinin Amerikan Hazinesi ve Amerikan Adalet Bakanlığı ile yakın çalışma içinde olduğunu ifade ederek, “Eğer bu konu teknik ve ekonomik çerçeve içinde kalacaksa zaten sorun olmaz, farklı boyutlara çekilecekse cevabı farklı olur” demişti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ