‘Sendelersek, dolarda 10’cular ve IMF’ciler sökün edecekler’

Döviz bazlı krizde vatandaş artık dolar ve Euro ile yatıp kalkıyor. Hemen her gün dolar ve Euro’daki son durum ve ne olur takibi sıradanlaştı.
Böyle bir tabloda gözlerin çevrildiği ekonomistlerden de farklı yorum ve analizler geliyor. Dolar için seçime kadar 7,20 tahmini yapanlardan yıl sonunda 10 lirayı bulur gibi iddiayı öne sürenler de var. 

Dünya yazarı Atılım Murat, bu konuya değindiği yazısında, “USD/TL’de yedi buçukçular, 8’ciler, bir de 10’cular var. Bu tahminleri yapan ekonomist ve stratejist unvanlı arkadaşlara, ‘‘USD/TL 2018 sonunda ne olur’ sorusu 2018’in başında soruldu” hatırlatması yapıyor. Murat, mevcut durumun korunmaması karşısında "Sendelersek, dolarda 10’cular ve IMF’ciler sökün edecekler" yorumunu yapıyor.

Reuters ve Bloomberg platformlarının düzenlediği bu anketlerde, bir kişiden ‘‘5’’ yanıtının gelmediğine dikkat çekerek yanıldıklarını söylüyor. Zira USD/TL ağustos 2018’de 7.30 olmuştu. Bu noktada da yine bazı yorum yapanların ‘’Dolar 10 olur’’ gibi yorumların geldiğine vurgu yapan Murat, kurun üç ay sonra 5.10’a düşmesiyle bir kez daha tahminlerin tutmadığını ifade ediyor ve ekliyor:


“Finans piyasalarında, ‘Yaptığın son tahmin kadar başarılısın’ gibi bir söz vardır. Söylenenlere takılmayın. Kendi değerlendirmenizi yapın.”

Aynı şekilde IMF mevzusunda görüş ayrılıkları olduğunu belirten ekonomist, “Bu konuda iki grup öne çıkıyor. İlk grupta IMF’nin gelmesini gönülden isteyen eski bürokratlar var. IMF programlarının uygulandığı dönemlerde aktif görevi olan, sonrasında emekli olup bir yerde ekonomi yazıları yazan insanlar. Bu ekip, Türkiye’nin IMF’den başka bir çıkış yolunun olmadığını düşünüyor” diyor.

IMF’nin halkı ekonomik açıdan başlarda boğacağından bahseden Murat, “IMF programları dikensiz gül bahçesi değildir. Kemerler iyice sıkılır. Halk bunalır” ifadesini kullanıyor.

Atılım Murat, dolarda 5.30’lu seviyelerde seyredildiğinin altını çizerken sürecin iyi yönetilmek zorunda olduğuna vurgu yapıyor ve sözlerini şöyle noktalıyor:

“Ekonomi politikasında ve kur tarafında hata yapma lüksümüz yok. Ekonomik programın kararlı biçimde sürdürülmesi gerekiyor. Reel sektöre kısa vadeli destek paketleri açıklandı. Seçim sonrasında orta-uzun vadeli politikalar gündeme gelmelidir. İç ve dış politikada tansiyonu yükseltmemek lazım. İşimizi düzgün yaparsak, IMF’ye ihtiyaç olmaz. Sendelersek; USD/TL’de 10’cular, IMF’ciler sökün edecekler.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ