Sabancı, TEMSA Adana fabrikasında üretimi 6 hafta durduracak

Sabancı Holding’in iştiraklerinden TEMSA, Adana fabrikasında 21 Aralık 2018 tarihinden itibaren 6 hafta boyunca otobüs ve midibüs üretimini durdurma kararı aldı.TEMSA 2019 yılının ilk ayı olan ocak boyunca kapalı olacak. Bu süre zarfında işçiler ücretli izne gönderilecek. Üretime ara verme süresinin siparişlerde toparlanma olmaması halinde uzatabileceği iddia ediliyor.  


Şirket resmi beyanatta bulunmazken üretime ara verme kararı sosyal medyada dile getirildi.

2019 YILININ İLK 3 AYINA DÖNÜK SİPARİŞ YOK

Fabrika yönetimi 2019 yılının ilk 3 ayına dönük sipariş alamadığını belirterek çalışma gün sayısını 5’ten 4’e düşürmüştü. Çalışma süresinden kısılan bir gün işçilerin yıllık izin haklarından mahsup edilmişti.

Sol’un haberine göre kur artışı ve satışlardaki gerileme sebebiyle 1.700 kişinin istihdam edildiği fabrikada 300’e yakın işçi ücretsiz izne gönderilmişti. 

YILLIK KAPASİTE 10 BİN 500 ADET

510 bin metrekare alana kurulu olan TEMSA Adana Üretim Tesisi 4 bin 500 adet otobüs ve midibüs, 6 bin adet hafif kamyon olmak üzere yılda tek vardiyada toplam 10 bin 500 adet taşıt üretim kapasitesine sahip.

Fabrikada “Safir” ve “Maraton” markalı şehirlerarası yolcu ve turizm otobüsleri, “Prestij” ve “Opalin” midibüsleri ile şehir içi toplu taşımacılık için geliştirilen Avenue otobüsler üretiliyor. Şirket bugüne kadar 65 ülkeye otobüs ve midibüs ihraç etti.

2017 yılında 1 milyar 40 milyon TL satış geliri elde eden TEMSA, otobüs ve midibüs pazarında yüzde 28’lik pay ile ilk sırada yer alıyor.

TOFAŞ VE RENAULT DA ÜRETİMİ DURDURDU

Kur ve faizlerdeki artış sebebiyle otomobil satışlarının yüzde 50 azalması üzerine Koç Holding’e bağlı Türk Otomobil Fabrikaları AŞ’nin (TOFAŞ) yanısıra Oyak-Renault, Bursa tesislerinde 4 hafta üretime ara verme kararı almıştı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ