​Prof. Korkut Boratav: Düşüş hızlanacak, olumsuz sürprizlere hazır olun

Ekonomide 2018 sonu ile birlikte “kral çıplak” durumu ortaya çıktı. Türkiye ekonomisi yüzde üç daralarak resesyona resmi olarak giriş yapmış oldu. Ekonomistler, 2019 için de benzer tablonun devam edeceğini öngörüyorlar.
Dünyanın saygın iktisatçılarından Prof. Korkut Boratav, üretken sektörler küçülürken hizmetler sektörü ile ekonominin ayakta tutulamayacağını söylüyor.


Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’a konuşan Boratav, 2019 yılına ilişkin değerlendirmelerini paylaşıyor.

Eylül 2018’de ekonomide “durma ve küçülme” döneminin geldiği tahminini yapan iktisatçı, bu tahmininde yanılmadı.

OECD gibi bazı kurumların, Türkiye’nin 2019 bilançosunun ‘eksi’ olacağına dair tahminlerini hatırlatan Boratav, “Yeni Ekonomi Programı (YEP) denilen belgeyi ciddiye almak söz konusu değil. O belge baştan zaten büyüme tahminiyle çöktü. Onun dışında bazı derecelendirme kuruluşları da eksi büyüme tahmin ediyor” diyor ve ekliyor:

“Şu kesin diyemem ancak daha güçlü olasılık yılın ilk yarısının eksi olacağı ortada.” 

"Zaten iki ayı geride bırakıp üçüncünün ortasına geldik” diyen Boratav, “Bütün nesnel üretim göstergeleri son çeyrekteki düşmenin aynı hızla, hatta hızlanarak devam ettiğini gösteriyor. Sonraki rakamlara bugün öngörmek zor. Ancak uzun vadeli büyümeyle ilgili nesnel göstergeler kesinlikle olumsuz” ifadesini kullanıyor.

Dövizdeki yukarı yönlü hareketin tekrar başlaması ve cari fazlanın dört ay sonra son bulmasının finansal istikrarın da güvenceli olmadığını gösterdiğine işaret eden iktisatçı, “Her an olumsuz sürprizlerle karşılaşabiliriz” görüşünü dile getiriyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ