'Patates tartışması'nda Tarım Bakanı Pakdemirli hesabını kapattı

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasının ardından gözler, dünyanın en büyük patates üreticisi McCain Foods'da danışmanlık yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye çevrilmişti.
İthal edilecek 200 bin ton patates için gümrük vergisi sıfırlandıktan sonra, Pakdemirli'nin 2013-18 yılları arasında sözkonusu şirkette danışman olarak görev aldığı ortaya çıkmıştı. 

Pakdemirli, ithalatta McCain şirketinin isminin geçmesi üzerine bir açıklama yapmış ve, "Bir insanın çoluğunun çocuğunun rızkı için çalışması normal değil mi? Ben uzaydan mı geldim? Geçmişte çalışmış olduğum yerler olabilir. Bunlarla geçmişte çalışmış olmam bugün her hangi bir ticari ilişkiye girmemi gerektirmez ki" diye konuşmuştu.

Sözcü Gazetesi'nden Mehmet Andaç'ın haberine göre, Bakan Pakdemirli bu iddialar üzerine Linkedln'de McCain Foods'ta danışmanlık yaptığını gösteren hesabını kapattı. 


İthalatçı McCain Foods ile ilgili iddiaların ardından, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da, Pakdemirli'ye soru önergesi ile, "Bekir Pakdemirli, geçmişte Mc Cain Food şirketine danışmanlık yapmış mıdır" diye sormuştu.Tartışmalarından ardından, Bakan Pakdemirli'nin Linkedln hesabının erişime kapatıldığı görüldü. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2013-2018 yılları arasında dünyanın en büyük patates üreticisi McCain Food’un danışmanlığı yapmış olmasına ilişkin iddialara ilişkin ise kendisine bakanlık görevi tebliğ edildikten sonra tüm ücretli görevlerinden istifa ettiğini belirterek yanıt vermişti. “Bu iddiaya gülüyor olmamız lazım” diyen Pakdemirli, “Ben şu anda bu memlekette 16 kişiye nasip olmuş çok şerefli bir görevi yürütüyorum. Bu görevi alacağımı haber alır almaz tüm ücretli görevlerimin hepsinden istifa ettim. Bir defa böyle etik dışı bir ilişkinin içinde olmam söz konusu değil” demişti.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ