OECD, Türkiye’nin 2019 büyüme tahminini ‘sıfır’ladı

OECD’nin üye ülkelerle ilgili ekonomik görünüm ara raporu bugün yayımlandı.


Hükümet, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda 2019 büyüme hedefini yüzde 2,3 olarak açıklarken Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nden (OECD) de tahmin geldi. Kuruluş, 2019 büyüme tahminini yüzde 4.9'dan yüzde 0.5'e çekti.

OECD’nin üye ülkelerle ilgili ekonomik görünüm ara raporu bugün yayımlandı. Artı Gerçek’in haberine göre OECD, 2019 yılında üye ülkeler içinde büyüme oranlarında en keskin düşüşü Türkiye’nin yaşayacağı öngörüsünde bulunuyor. 


OECD’ye göre, Türkiye’nin 2018 yılı büyüme oranı ise yine mayıs ayındaki tahmine göre 1,9 puan geri çekildi ve yüzde 3,2 olacağı tahmin edildi. Türkiye, 2017 yılında yüzde 7,4 ile OECD içinde en yüksek büyümeyi yakalamıştı.

OECD, Hindistan’ın bu yıl yüzde 7,6, gelecek yıl ise yüzde 7,4 büyüyeceğini ortaya koyarken, Çin için bu yıl yüzde 6,7 gelecek yıl için ise yüzde 6,4 büyüme oranı tahmininde bulundu. OECD, G-20’de bu yıl yüzde 3,9 gelecek yıl ise yüzde 3,8 oranında büyüme öngörüyor.

Raporda, Türk Lirası'ndaki baskı ile banka ve şirketlerin yüksek borçları yüzünden Türkiye'nin büyüme hedeflerinin çok ciddi bir şekilde zayıfladığı yorumu yapılırken, “yüksek enflasyon ile artan faizlerin güven ortamına yapacağı etkiye ve bunun da tüketimin ve yatırımların azalmasına yol açacağı” uyarısı yapılıyor.

Türkiye ve Arjantin gibi dış ticarette önemli açıkları olan ve yüksek borçlarını yabancı dövizle ödemek zorunda olan ülkelerin de mevcut koşullardan önemli ölçüde etkilendiği kaydedilen raporda, petrol fiyatlarının da petrol ithal eden ülkelerde olumsuzlukları artırdığı kaydediliyor.

OECD raporunda, ayrıca Türkiye ve Arjantin’den gelecek daha fazla kötü haberin ise yatırımcıların gelişmekte olan ülkelere yapacağı yatırımları daha da derinden gözden geçirmesine yol açacağı değerlendiriliyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ