'Merkez Bankası konusunda şüphelerimiz var'

Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın gidişatı tersine çevirmek için atacağı adımların kararlılığı konusunda şüphelerin sürdüğü açıkladı.

Ekonomik göstergelerdeki alarm verici gelişmeler karşısında Merkez Bankası'nın (MB) atacağı adımlarla ilgili bir açıklama yapan uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, MB'nin gidişatı tersine çevirmek için atacağı adımların kararlılığı konusunda şüphelerin sürdüğü yorumunu yaptı.
 
MB üzerindeki 'faizleri arttırma' baskısı ve büyüme odaklı siyasi yaklaşım nedeniyle, ekonomideki aşırı ısınmanın önüne geçmek için, MB'nin yeterli miktarda sıkılaşacağı konusunun şüpheli olduğunu bildiren Goldman Sachs ekonomistleri uyarılarını sürdürdü.
 

13 Nisan'da Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Erik Meyersson, bir not kaleme alarak, "MB'nin TL'deki oynaklığı ve ısrarlı bir şekilde yüksek kalmaya devam eden enflasyonu düzeltmek için yeterli miktarda sıkılaşacağı konusunda şüpheli kalmaya devam ediyoruz" uyarısında bulundu.
 
AKP'nin büyüme yanlısı siyasi gündeminin yarattığı baskının yüksek olduğuna dikkat çekilen notta, bu durumun olumsuzluğuna işaret ederken, MB'nin yüksek enflasyona izin vermeye geçmişe oranla daha istekli göründüğü tespitinde bulundu.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ